Dostępne opcje
ATC C1 SUB - Subwoofer aktywny
ATC C1 SUB to subwoofer zamknięty, konstrukcja pozbawiona wylotu bass-reflex.
Wysoka skuteczność oraz znakomita plastyka basu to najważniejsze atuty C1 Sub. Chodź jest to pierwszy subwoofer w ofercie ATC, prezentuje wysoką klasę dźwięku charakterystyczną dla serii SCM. Model przeznaczony do systemu kina domowego, jednak z uwagi na swą jakość z powodzeniem może być zastosowany również w systemach stereo. Dzięki zintegrowanemu sterowaniu na panelu przednim w sposób wygodny i praktyczny dopasujesz najlepsze ustawienia subwoofera.
Subwoofer C1 SUB produkowany jest w naturalnych fornirach wiśnia i czarny.
Specyfikacja:
- Przetwornik: niskotonowy 12″/314mm
- Pasmo przenoszenia: (-6dB): 18Hz–250Hz
- Maksymalna efektywność: 109dB
- Moc wzmacniacza: 200 Wat
- Filtry: aktywne zabezpieczenie przed przeciążeniem
- Wymiary: (WxSxG): 461x360x360mm
- Waga: 53kg
- Gwarancja: 2 lata
SPECYFIKACJA TECHNICZNA | |
Typ obudowy | Zamknięta |
Moc Subwoofera (RMS) | 200W |
Profil firmy
Firma ATC Loudspeaker Technology została założona w Wielkiej Brytanii w 1974 roku przez Billygo Woodmana w celu produkcji niestandardowych jednostek napędowych dla profesjonalnej branży Hi-Fi. ATC szybko zyskuje sławę za sprawą przetwornika 12″ PA75-314, który został stworzony na potrzebę estrady, gdzie zdolny jest do obsługi nagłośnienia wielkiej mocy, prezentując tym samym najniższy poziom zniekształceń spośród wszystkich głośników dostępnych na rynku.
Rok 1976 przyniósł pierwszą produkcję przełomowego głośnika SM 75-150s 75mm, miękkiej kopułki średnio tonowej, wykonanej w technologii Tour-de-force. To innowacyjna konstrukcja skalowania dźwięku w górę z równomiernym rozproszeniem fali. Szersze pasmo i dużo niższy poziom zniekształceń, niż osiągalny był dotychczas. To zrewolucjonizowało rynek monitorów studyjnych i od tego czasu SM 75-150s został uznany za najlepszy średnio tonowy przetwornik zarówno dla zastosowań domowych i profesjonalnych. Wykorzystując egzotyczne materiały i precyzyjne wykonanie, najnowsza wersja SM 75-150s stanowi wierzchołek technologii i mimo że konstrukcja ta była wielokrotnie kopiowana przez wielu producentów, do chwili obecnej nikt nie doszedł aż tak wysoko.
Następna dekada była świadkiem wprowadzenia kompletnych systemów głośnikowych i kolejnych wersji jednostek napędowych PA dużej mocy, stosowanych w formie OEM przez wielu wiodących producentów muzycznych i wykonawców – Pink Floyd i Supertramp to byli pierwsi klienci. W tym okresie ATC opracowało pierwsze elementy systemu aktywnego, wprowadzając WE23 aktywną zwrotnicę z wbudowaną korekcją fazy. Kontrakt z Duńskim Radiem na aktywne monitory stał się początkiem kolumn serii SCM50 i SCM100 a zastosowanie wzmacniaczy Tri-amp i wyspecjalizowanej elektronicznej zwrotnicy było początkiem aktywnych konstrukcji SCM50A i SCM100A, jako pierwsze w pełni wiarygodne najlepsze systemy aktywne.
Konstrukcje te są regularnie dostrajane i dzisiaj mają swoje zastosowanie zarówno w domach jak i profesjonalnych studiach nagrań.
Ustalając rynek dla precyzyjnie wykonanych monitorów stworzyliśmy szereg konstrukcji z niższych serii, od SCM7s przez 10s i 20s. Dostępne w wersjach aktywnych i pasywnych, stanowiły przykład wydajności i niezawodności ATC i tym samym trafiły do wielu nowych klientów.
W 1996 roku powstały pierwsze zewnętrzne komponenty elektroniki. Zarówno SCA2 przedwzmacniacz, wzmacniacz mocy SPA2-150 później SIA2-150 zostały zbudowane według filozofii i doświadczenia ATC bez żadnego kompromisu, gdzie celem są wysokie osiągi. To ciągle jedne z najlepszych konstrukcji na runku! W swoich najnowszych wersjach nadal będą oferować niezrównaną precyzję i wydajność.
W tym samym roku Billy Woodman i jego zespół badawczy opracował innowacyjną technologię sterownika przeznaczonego do eliminowania wpływu histerezy magnetycznej jako znaczącego źródła zniekształceń jednostek napędowych głośników. Wykorzystując nowy materiał z branży telekomunikacyjnej, ATC Super Linear (SL) przetwornik redukuje harmoniczne przez 10-15dB między 100 Hz i 3 kHz. Prawdopodobnie był to najbardziej znaczący rozwój w zakresie projektowania przetworników w ciągu ostatnich 15 lat, gdzie SL zobowiązuje do wysokiej jakości ATC. Tym samym dokładność reprodukcji dźwięku przy wykorzystaniu technologii SL, dla fortepianu czy wokali pozostaje wyjątkowa i niezrównana.
Dzięki konstrukcjom, technologii ATC i zaangażowaniu czołowych graczy w profesjonalnej branży audio, w tym Sony Music i Telarc, produkty ATC są uważane za najbardziej profesjonalne, wyspecjalizowane i tym samym występują m.in. w prestiżowych i kinowych wielokanałowych studiach nagrań. Listę oraz zarys znajdziesz poniżej, wraz z najlepszymi inżynierami dźwięku:
- Robert Cutler
- Terry Porter
- Recording Architechture Ltd, London
- Shure Microphones
- Charlie Bolois Vertigo Recording Services, Los Angeles, USA
- Black Box Ltd
- Recording Architecture India Pvt Ltd
- Nick Whitaker Electro-Acoustics, London England
- Michael Cronin Acoustic Construction, Nashville, USA
- Bryant Hwang
- Audi Acoustic Research, Ingolstadt, Germany
- CE Electro-Acoustics, Hertfordshire, England
- Northward Acoustics, Heymansdries, Belgium
- Dolby Laboratories Inc., San Francisco, U.S.A.
FILOZOFIA
ATC jest Brytyjską firma, której całkowity sens, powstał z dewizą jakości w 1974 roku. Od momentu powstania, firma ATC trwale zachowała swoje założenia budowy głośników i elektroniki audio, które wykorzystują najskuteczniejsze i najnowocześniejsze zasady inżynierii.
To oznaczało znacznie więcej, niż utrzymywanie z lub nawet przed konkurencją. To oznacza, dążenie do doskonałości głośników i ich realizacji na najwyższym możliwym poziomie.
Wszystkie produkty ATC są zbudowane, tak aby zapewnić najlepszą reprodukcję dźwięku, którą można nabyć i tym samym sprostać wyzwaniu najnowszej technologii zapisu cyfrowego.
Subwoofer to głośnik odpowiedzialny za przetwarzanie basów oraz wspierający główne głośniki w produkcji dźwięku. Jest to częsty element zestawów głośnikowych, we wszystkich systemach dźwiękowych - stereo lub kina domowego. Jego pasmo przenoszenia zazwyczaj mieści się w zakresie od 20 do 250 Hz. Subwoofery poprawiają jakość dźwięku w niskim zakresie częstotliwości, który jest słyszalny lub odczuwalny jedynie w trakcie odtwarzania.
Rodzaje subwooferów:
Subwoofery aktywne
Subwoofery pasywne
Subwoofery aktywne
Subwoofery aktywne są obecnie niezbędne w niemal każdym kinie domowym - są to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje subwooferów. Mają one wbudowane w siebie wzmacniacze, które dopasowane są pod względem mocy oraz impedancji do przetwornika, znajdującego się w tej samej obudowie co subwoofer. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o dobór tych parametrów. Podłączenie subwoofera aktywnego do wzmacniacza lub amplitunera jest także bardzo łatwe.
Subwoofery pasywne
Subwoofery pasywne wymagają zewnętrznego wzmacniacza lub korzystają z tego, który zasila pozostałe kolumny w zestawie audio, więc nie posiadają wbudowanego. Ze względu na duże obciążenie dla wzmacniacza przez przetworniki niskotonowe, subwoofery takie rzadko są spotykane w sprzęcie audio do użytku domowego.
Typ obudów subwoofera
Subwoofery z bas refleksem
Subwoofery z obudową zamkniętą
Subwoofery z membraną bierną
Bas refleks
Subwoofery z obudową bas-refleks mają zwykle wyższą skuteczność niż modele zamknięte, co przekłada się na bardziej rozległy i głęboki dźwięk basowy. Właściwości te są szczególnie pożądane w systemach kina domowego, co tłumaczy popularność takich subwooferów w zestawach audio-wideo tego typu.
Przykłady takich subwooferów to: SVS PB-1000 PRO, KLIPSCH NEW REFERENCE R-101SW
Obudowa zamknięta
Subofery zamknięte w obudowie nie wprowadzają zniekształceń do dźwięku nawet przy konfiguracji stereo. Dzięki temu zapewniają one dokładne i mocne basy. Takie modele mają odpowiednie charakterystyki impulsowe, co jest bardzo cenione przez klientów i konstruktorów. Dodatkowo, przeważnie są one niewielkich rozmiarów.
Przykłady takich subwooferów to: SVS SB-1000 Pro
Membrana bierna
Modele z membraną bierną to głośniki niskotonowe cenione zarówno w systemach stereo, jak i w kinie domowym. Zapewniają dobrze kontrolowany, mocny bas. Należy jednak wspomnieć, że zaprojektowanie i wyprodukowanie dobrze brzmiącego subwoofera z membraną bierną wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od producenta. Znaczna część tych konstrukcji nie będzie zatem należała do budżetowej półki cenowej. Osoby świadomie wybierające taki sprzęt wiedzą jednak, że w zamian otrzymają dobrze brzmiący sprzęt, który sprawdzi się także w wysokiej klasy systemach.