Grimm Audio LS1s Subwoofer do głośników serii LS1
Kolumny serii LS1 (LS1v2 / LS1a / LS1be) można – gładko i bez żadnych problemów - połączyć z parą subwoferów LS1s. Skorygowana fazowo zwrotnica subwoferów jest fabrycznie zainstalowana w kolumnach serii LS1, dodanie ich pozwala więc natychmiast stworzyć unikalny, zgodny fazowo system trójdrożny.
Choć kolumny serii LS1 potrafią zejść do 40Hz z całkiem imponującą mocą, osiągnięcie niższej o oktawę częstotliwości 20Hz za pomocą układu dwudrożnego jest bardzo trudne. Zrównoważona reprodukcja najniższych dźwięków szczególnie podkreśla brzmienie nagrań muzyki klasycznej. Również osoby, które lubią od czasu do czasu posłuchać muzyki z wysokim poziomem głośności, z pewnością docenią zmniejszenie ilości zniekształceń LS1 oferowane przez ich połączenie z subwoferami LS1s.
Grimm Audio LS1s - specyfikacja techniczna:
LS1s | SB1-DMF | |
Moc wzmacniacza | 400W | 700W |
Cyfrowa kontrola wychyleń membrany (Digital Motion Feedback) | - | ✔ |
Zalecany do modelu | LS1a, LS1v2 | LS1be |
SPECYFIKACJA TECHNICZNA | |
Typ obudowy | Zamknięta |
Moc Subwoofera (RMS) | 400W |
Grimm Audio MU1 to najwyższej klasy uniwersalne źródło cyfrowej muzyki. W połączeniu z firmowymi kolumnami LS1 tworzy ono elegancki w swej prostocie high-endowy system audio.
Zespół projektantów Grimm Audio postawił przed sobą zadanie stworzenia możliwie najdokładniejszego źródła sygnału audio. Zgodnie z ich doświadczeniem, ludzki słuch jest wyjątkowo wrażliwy i wykazuje niewiarygodną czułość na zniekształcenia. Człowiek słyszy nawet niewyobrażalnie małe aberracje i różnice fazowe odtwarzanych dźwięków. W założeniach, cyfrowe audio oferuje perfekcyjną reprodukcję muzyki. Jednak jakość brzmienia cyfrowych systemów jest ograniczana przez dokładność implementacji matematycznych i fizycznych reguł, która wpływa na konwersję z jednego formatu na drugi. Grimm Audio stara się zadbać o wszystkie detale techniczne tak, by ograniczenia systemowe zeszły na drugi plan i pozwoliły brzmieć czystej muzyce.
Każdy producent stara się maksymalnie zwrócić uwagę na swój produkt i określić go jako wyjątkowy, w tym jednak przypadku z całą odpowiedzialnością stwierdzamy - ten produkt jest naprawdę pod względem brzmienia wybitny, gra jak najlepszy, wyrafinowany transport płyt CD, a w bezpośrednim z nim porównaniu zabrzmi prawdopodobnie znaczniej lepiej. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to prawda.
Tworząc MU1, zespół Grimm Audio postanowił wyznaczyć nowy poziom odniesienia wśród odtwarzaczy muzyki. Firmware oparty na Linuksie zapewnia integralność obróbki danych. Zaś zaprojektowany przez Grimm Audio układ oparty o programowalne bramki FPGA daje najwyższą możliwą jakość konwersji formatów i pozwala na dostosowanie urządzenia do każdego nowego rozwiązania programowego, które może pojawić się w przyszłości. Nie trzeba tu chyba wspominać, że sercem MU1 jest charakterystyczny dla Grimm firmowy wysokostabilny zegar wzorcowy pozwalający na uzyskanie ultraniskiego jittera. Oto odtwarzacz muzyki, który może nosić nazwę Grimm Audio!
Jeżeli odtwarzacz osiąga doskonałe brzmienie, jego jakość jest w następnym kroku definiowana przez wygodę obsługi. To dlatego Grimm Audio nawiązało partnerską współpracę z Roon Labs, która w tej chwili jest absolutnym liderem w zakresie tworzenia rozwiązań ułatwiających [i uprzyjemniających] korzystanie z dostępnych zasobów muzycznych przez wszystkich członków rodziny. Odtwarzacz MU1 działa jako serwer Roon Core, nie trzeba więc instalować żadnych dodatkowych sterowników, żeby móc cieszyć się muzyką. Weź do ręki tablet i zanurz się w dźwiękach. Po prostu.
Odtwarzacz MU1 gładko i bezproblemowo łączy się z systemem LS1. Oczywiście, z jego zalet mogą też skorzystać posiadacze przetworników cyfrowo-analogowych innych producentów. Ponieważ Grimm Audio uwielbia tworzyć urządzenia, które świetnie wyglądają, obudowę nieskończenie wszechstronnego odtwarzacza MU1 – stworzoną przez znanego projektanta przemysłowego Michiela Uylingsa – cechuje minimalistyczna elegancja, dzięki której stanie się on klejnotem w każdym wnętrzu.
Subwoofer to głośnik odpowiedzialny za przetwarzanie basów oraz wspierający główne głośniki w produkcji dźwięku. Jest to częsty element zestawów głośnikowych, we wszystkich systemach dźwiękowych - stereo lub kina domowego. Jego pasmo przenoszenia zazwyczaj mieści się w zakresie od 20 do 250 Hz. Subwoofery poprawiają jakość dźwięku w niskim zakresie częstotliwości, który jest słyszalny lub odczuwalny jedynie w trakcie odtwarzania.
Rodzaje subwooferów:
Subwoofery aktywne
Subwoofery pasywne
Subwoofery aktywne
Subwoofery aktywne są obecnie niezbędne w niemal każdym kinie domowym - są to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje subwooferów. Mają one wbudowane w siebie wzmacniacze, które dopasowane są pod względem mocy oraz impedancji do przetwornika, znajdującego się w tej samej obudowie co subwoofer. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o dobór tych parametrów. Podłączenie subwoofera aktywnego do wzmacniacza lub amplitunera jest także bardzo łatwe.
Subwoofery pasywne
Subwoofery pasywne wymagają zewnętrznego wzmacniacza lub korzystają z tego, który zasila pozostałe kolumny w zestawie audio, więc nie posiadają wbudowanego. Ze względu na duże obciążenie dla wzmacniacza przez przetworniki niskotonowe, subwoofery takie rzadko są spotykane w sprzęcie audio do użytku domowego.
Typ obudów subwoofera
Subwoofery z bas refleksem
Subwoofery z obudową zamkniętą
Subwoofery z membraną bierną
Bas refleks
Subwoofery z obudową bas-refleks mają zwykle wyższą skuteczność niż modele zamknięte, co przekłada się na bardziej rozległy i głęboki dźwięk basowy. Właściwości te są szczególnie pożądane w systemach kina domowego, co tłumaczy popularność takich subwooferów w zestawach audio-wideo tego typu.
Przykłady takich subwooferów to: SVS PB-1000 PRO, KLIPSCH NEW REFERENCE R-101SW
Obudowa zamknięta
Subofery zamknięte w obudowie nie wprowadzają zniekształceń do dźwięku nawet przy konfiguracji stereo. Dzięki temu zapewniają one dokładne i mocne basy. Takie modele mają odpowiednie charakterystyki impulsowe, co jest bardzo cenione przez klientów i konstruktorów. Dodatkowo, przeważnie są one niewielkich rozmiarów.
Przykłady takich subwooferów to: SVS SB-1000 Pro
Membrana bierna
Modele z membraną bierną to głośniki niskotonowe cenione zarówno w systemach stereo, jak i w kinie domowym. Zapewniają dobrze kontrolowany, mocny bas. Należy jednak wspomnieć, że zaprojektowanie i wyprodukowanie dobrze brzmiącego subwoofera z membraną bierną wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od producenta. Znaczna część tych konstrukcji nie będzie zatem należała do budżetowej półki cenowej. Osoby świadomie wybierające taki sprzęt wiedzą jednak, że w zamian otrzymają dobrze brzmiący sprzęt, który sprawdzi się także w wysokiej klasy systemach.