Menu
Your Cart

100 zł rabatu na pierwszy zakup Zarejestruj się.

Gryphon Audio Mephisto

Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Gryphon Audio Mephisto
Ten produkt zostanie wysłany za darmo!
Wszystkie produkty zakupione w naszym sklepie których suma wynosi więcej niż 500 zł, zostaną wysłane za darmo.
 • Stan: Dostępne
 • Model: Mephisto
Wyświetleń: 2617
269.500,00zł
Netto: 219.105,69zł
Oblicz ratę

Gryphon Audio Mephisto - Stereofoniczny wzmacniacz mocy

 
 

 

 

W ramach nieustannych prac nad przesuwaniem granic brzmienia domowych systemów audio, Gryphon Audio Designs od czasu do czasu tworzy wysoce eksperymentalne prototypy urządzeń. Budujemy je bez uwzględniania jakichkolwiek kryteriów i ograniczeń, w oderwaniu od realnego świata marketingu i cen - najlepszych jakościowo komponentów z poziomu State-off-the-art.

 

 

Prototypy te traktujemy jako niekomercyjne instrumenty laboratoryjne, które pozwalają wyznaczać aktualny poziom referencji. Budując je nie uwzględniamy kosztów, rozmiarów, ciężaru, wyglądu i możliwości transportu. Ostatnie z tych eksperymentów – których nie budowaliśmy z myślą o wprowadzeniu do produkcji seryjnej – jednak trafiły na rynek jako przedwzmacniacz liniowy Gryphon Pandora i wzmacniacz mocy Gryphon Mephisto. Zaprojektowane jako bezkompromisowe narzędzia badawcze, wyznaczają teraz nowe poziomy rozdzielczości, transparentności i przede wszystkim muzykalności.

 

image mephisto8a

 

Tak, jak w przypadku legendarnej już końcówki Gryphon Reference One i kolumn Posejdon, oba te urządzenia wprowadziliśmy do produkcji dzięki entuzjastycznym opiniom wygłaszanym przez dziennikarzy, partnerów biznesowych, przyjaciół audiofilów i innych osób, które usłyszały je w naszym studio odsłuchowym.

 

Założyciel firmy Gryphon, Flemming. E. Rasmussen, uznał, że zaproponowanie naszych urządzeń testowych - ubranych w cywilne szaty - wybranej grupie najbardziej zagorzałych audiofilów będzie odpowiednim sposobem uczczenia dwudziestej rocznicy od wprowadzenia pierwszego wzmacniacza Gryphon w limitowanej edycji. Mocne linie radiatorów Mephisto i szlachetność powierzchni szczotkowanego aluminium tworzącego pozostałe części obudowy dają wizualną zapowiedź wrażeń czekających na słuchaczy po włączeniu urządzenia.

 

Pod warunkiem, oczywiście, że pozostała część systemu składa się z tych kilku komponentów na świecie, które mogą stanowić dla niego odpowiednie towarzystwo. W zgodzie ze swoimi laboratoryjnymi korzeniami, Gryphon Mephisto oddaje muzykę z chirurgiczną wręcz precyzją. Tyle że pozostaje przy tym absolutnie muzykalny i oddany emocjom. Bez utraty żadnego, najdrobniejszego nawet, niuansu czy detalu, Mephisto mocno trzyma w garści całość przekazu.

 

image2 MEPHISTO INSIDE2

 

Dynamiczna integralność

Założenia konstrukcji końcówki mocy Gryphon Mephisto sprawiają, że stanowi on klasę dla siebie pod względem oddania dynamiki, niezależnie od obciążenia. Mephisto trzyma pod pełną kontrolą wszystkie, nawet najbardziej zaawansowane [czy też egzotyczne], współczesne kolumny, które zwykle wymagają od wzmacniaczy olbrzymiego natężenia prądu. Zbudowany jest w pełnym układzie dual mono.

 

Mephisto potrafi wygenerować olbrzymi prąd nawet do kolumn o wyjątkowo niskiej impedancji. Nie traci przy tym zimnej krwi. Perfekcyjnie liniowa impedancja wyjściowa Mephisto pozwala zachować integralność sygnału audio w całym zakresie pasma, niezależnie od poziomu wysterowania. Zaś tolerancja na obciążenia czyni zeń doskonałego partnera dla najlepszych kolumn.

 

Zgodnie z tradycją Gryphon Audio Design, jakość brzmienia Mephisto jest kompletnie niezależna od poziomu wysterowania, od najcichszego grania w tle po pełen gaz. Aby osiągnąć ten poziom kontroli, każdy kanał Mephisto wyposażony jest w osobne gniazdo zasilania i dedykowany transformator Holmgrena oraz baterię kondensatorów zdolnych wygenerować olbrzymi impuls prądowy. Taki, w pełni regulowany, zasilacz zapewnia długotrwałą stabilność pracy wzmacniacza.

 

Czysta moc na wejściu i na wyjściu

Główną funkcją wzmacniacza jest zamiana prądu elektrycznego płynącego ze ściany na prąd napędzający membrany głośników. Najdrobniejszy szum czy nieregularności zasilania mają więc wpływ na ograniczenie potencjału całego systemu. Precyzyjnie regulowany i filtrowany zasilacz Mephisto usuwa szkodliwy szum wysokiej częstotliwości i iglice napięcia bez wpływu na wydajność prądową. Całkowita eliminacja szumów zasilania poprawia ostrość obrazowania, szybkość oddania transjentów i rozmiar sceny. Efektem są dużo głębsze wrażenia podczas muzycznego spektaklu.

 

Bez globalnego sprzężenia zwrotnego

Wykorzystanie ujemnego sprzężenia zwrotnego jest popularnym sposobem zmniejszania mierzalnych statycznych postaci zniekształceń wzmacniaczy. Niestety, duży poziom sprzężenia wprowadza do brzmienia niekorzystne efekty: staje się ono zbyt sterylne i stłumione. Samo sprzężenie powoduje bowiem zwiększenie poziomu słyszalnych zniekształceń dynamicznych. Gryphon Mephisto został zaprojektowany z zerową pętlą sprzężenia, co pozwala pokazać możliwości najlepszych źródeł analogowych i cyfrowych. Mimo całkowitej eliminacji sprzężenia udało się osiągnąć wyjątkowo szerokie pasmo przenoszenia Mephisto – sięgające powyżej 350kHz.

 

Z wyjątkową dbałością o szczegóły

Każda płytka drukowana Gryphon Mephisto została zaprojektowana z myślą o ustaleniu nowych standardów w kwestii dokładności montażu i osiągnięcia niezrównanej stabilności mechanicznej i elektrycznej. Idealnie stabilne i bezpieczne warunki pracy tranzystorów we wszystkich stopniach wzmacniających pozwalają osiągnąć stałe warunki pracy, na którą nie mają wpływu zmiany temperatury pracy lub poziomu sygnału.

 

image1 MEPHISTO2

 

Aby osiągnąć optymalną charakterystykę brzmienia, w całym układzie zastosowaliśmy jedynie najlepsze komponenty, np. japońskie rezystory Takman. Podwójne tranzystory J-FET klasy A w buforze wejściowym odpowiadają za szybkość i przejrzystość dźwięku. Zaś zbalansowany różnicowy obwód wejściowy opiera się na jednym, starannie wyselekcjonowanym, podwójnym bipolarnym tranzystorze łączącym. Stopień wzmocnienia napięciowego zaprojektowano wokół montowanych powierzchniowo tranzystorów Zetex wysokiej szybkości o minimalnej pojemności i dużym wzmocnieniu [Hfe]. W stopniu wyjściowym znaleźć można doskonałe bardzo szybkie tranzystory Toshiba.

 

Każda z sekcji wzmacniania napięciowego napędzana jest przez całkowicie symetryczny zasilacz o niskim poziomie szumów. Osiem kondensatorów łącznej pojemności 56000 uF z niską zastępczą rezystancją szeregową daje razem 448000uF/100V i wygładza napięcie prądu trafiającego do zasilacza stopnia wyjściowego. Pierwotne i wtórne uzwojenia zbudowanych specjalnie dla Gryphon Mephisto transformatorów Holmgrena izolowane są statycznie.

 

Dzięki eliminacji przekaźników wyjściowych, Gryphon Mephisto osiąga wyjątkowo niską impedancję wyjściową. Przekaźniki muszą radzić sobie z dużymi prądami, co dzieje się kosztem słabej charakterystyki przepływu. Gryphon zawsze stara się ograniczyć do minimum ilość elementów potencjalnie degradujących brzmienie. Dlatego najlepszy przekaźnik to taki przekaźnik, którego nie ma!

 

Mephisto wyposażony jest efektywne układy chroniące go przed przegrzaniem, powstaniem składowej prądu stałego, zwarciem, nieodpowiednim napięciem zasilania i promieniowaniem RF. Przed skierowaniem sygnału wejściowego do wzmocnienia, podczas miękkiego startu układ na bieżąco analizuje i potwierdza status transformatora, mostków prostownicznych, zasilacza, kondensatorów filtrujących i układów stopni wzmacniających. Ponieważ zaawansowane obwody ochronne Mephisto znajdują się poza ścieżką sygnałową, nie mają one żadnego wpływu na jakość brzmienia. Pozłacane, solidne terminale głośnikowe - wykonane specjalnie dla Mephisto – zapewniają doskonały przepływ prądu i akceptują przewody o każdej średnicy.

 

Ważący 108 kilogramów wzmacniacz Gryphon Mephisto pokazuje co można osiągnąć, kiedy na etapie projektowania nie stawia się żadnych ograniczeń kosztowych i technologicznych. To bardzo analityczna konstrukcja, która jednocześnie pozwala dotrzeć do emocjonalnego rdzenia każdego nagrania. Połączony w system z przedwzmacniaczem Gryphon Pandora i zaawansowanymi przewodami Gryphonm Mephisto przez lata wyznaczać będzie poziom odniesienia dla branży audio. 

 

 DANE TECHNICZNE:

 

 

 

   

  Sterowanie Sterowanie dotykowe przez podświetlane piktogramy na panelu czołowym

  Moc RMS Czysta klasa A (2 x 150W/*Ohm), 2 x 175W/8Ohm, 2 x 350W/4Ohm, 2x 700W/2Ohm, 2x 1400W/1Ohm

  Moc szczytowa 6000W

  Ustawienia prądu podkładu 3 nastawy prądu podkładu: wysoki, średni i niski

  lub BIAS automatyczny poprzez układ Green Bias

  Odstęp od zakłóceń < -80dB

  nieważony w paśmie 20Hz-20kHz

  Odstęp od zakłóceń < -83dB

  ważony A

  Dynamika 111dB 

  Poziom zniekształceń (THD+N) < 0,06% przy 50W

  < 1% przy 170W / 8Ohm

  Czułość wejściowa 1,055V

  Wzmocnienie +31dB

  Pasmo przenoszenia 0-400kHz

  Separacja kanałów nieskończona

  Impedancja wejściowa 20kOhm

  Impedancja wyjściowa < 0,025Ohm

  Wejścia 2 x pozłacane gniazda XLR

  gniazdo triggera 12V

  Wyjścia 2 pary pozłacanych terminali głośnikowych

  Pobór mocy w stanie gotowości < 1W

  Pobór mocy w stanie jałowym 700W na kanał (bias wysoki), 250W na kanał (bias średni), 100W na kanał (bias niski)

  Pobór mocy maksymalny 2650W na kanał

  Pojemność kondensatorów 250 000 uF na kanał

  Rodzaj wtyczki zasilania 2 gniazda 15A C13, po jednym na kanał

  Wymiary 52 (szer.) x 34 (wys.) x 71 (głęb.) / kanał

  Waga 108kG

  Inne parametry techniczne Układ sygnałowy zbalansowany

  Brak globalnej pętli sprzężenia zwrotnego

  Okablowanie wewnętrzne marki Gryphon

  Brak przekaźników w ścieżce sygnałowej

  Zabezpieczenia poza ścieżką sygnałową

  Płytki elektroniczne wg specyfikacji militarnej

  40 tranzystorów mocy na kanał

  Krótka ścieżka sygnałowa

  Ciche transformatory toroidalne Holmgren z ekranem magnetycznym

  Napisz opinię

  Uwaga: Proszę nie używać znaków HTML!
  Zły Dobry

  Gryphon Audio Designs jest pomysłem Flemminga E. Rasmussena i spełnieniem życiowego marzenia, aby umożliwić odtworzenie najczystszej istoty muzyki na żywo w domowych warunkach.  Gryphon Audio Designs została założona w 1985 roku.

  Pierwszy produkt, legendarny Gryphon Head Amp, powstał z jednorazowego projektu opracowanego wyłącznie jako hobby. Podczas chicagowskiego Consumer Electronics Show 1986 szanowany japoński dystrybutor wyraził zainteresowanie produktem. Wkrótce potem Head Amp został wybrany przez japońską prasę audio jako "Best Buy". Chociaż projekt Gryphon był początkowo wyłącznie hobby, a nie aktywnie realizowanym przedsięwzięciem komercyjnym, popyt generowany przez recenzje i uznanie doprowadziło do formalnego ustanowienia firmy Gryphon Audio Designs. 

  Gryphon Audio Designs  natychmiast osiągnął uznanie, które stale rośnie na całym świecie, głównie za najnowocześniejsze osiągi, intuicyjną ergonomię i oszałamiające piękno przedwzmacniaczy Gryphon i wzmacniaczy mocy. Rasmussen w dziedzinie sztuk pięknych i wzornictwa przemysłowego nadaje każdemu produktowi Gryphon charakterystyczne, bujne wykończenie, które powstaje w sposób organiczny poza konstrukcją obwodów audio i interfejsem użytkownika, zapewniając prawdziwie wyjątkową integrację formy i funkcji.

  Zespół projektowy Gryphon

  Podczas gdy Flemming E. Rasmussen jest odpowiedzialny za koncepcję, wygląd zewnętrzny i ostateczne brzmienie każdego produktu Gryphon, zespół projektowy składający się zazwyczaj z 4-5 członków pracuje nad oddzielnymi aspektami technicznymi każdego projektu. Zespół projektantów, złożony z dedykowanych inżynierów elektroników pracujących z doświadczonymi audiofilami, zapewnia otwarty umysł na słyszalne zjawiska w brzmieniu, dla których nie ma obecnie zadowalającego wyjaśnienia naukowego.

  Jeśli zespół projektowy stwierdzi, że "o włos" przybliża nas do rzeczywistości, to modyfikacja zostanie włączone do ostatecznego projektu, niezależnie od naszej niemożności przedstawienia obiektywnie weryfikowalnego wyjaśnienia. Wyselekcjonowani eksperci, którzy tworzą zespół projektowy Gryphon, wnoszą do swojej pracy umiejętności, dumę i niepohamowany entuzjazm, dzięki którym Gryphon może przenieść inżynierską i krytyczną ocenę domowego sprzętu audio na nowy poziom, odzwierciedlając rygorystyczne standardy Gryphon Audio.

  Skąd nazwa Gryphon?

  Dla swojej nowej firmy Rasmussen chciał mieć nazwę, która reprezentowałaby nieograniczoną moc, a jednocześnie przekazywała swobodę, nazwę, która będzie oznaczać moc i wdzięk, z jakim jego produkty oddają wszystkie subtelności nagranej muzyki. Nazwa i logo Gryphona inspirowane są bajecznym stworzeniem z mitologii greckiej z głową i skrzydłami orła, a ciałem lwa. To doskonałe połączenie mocy lwa z gracją orła jest właściwym symbolem połączonej mocy z elegancją, którą firma stara się osiągnąć w urządzeniach audio Gryphon.

  Produkcja i kontrola jakości 

  Wszystkie produkty Gryphon Audio są projektowane i produkowane w Danii, montowane i testowane we własnych halach produkcyjnych. Produkcja niektórych kluczowych podzespołów jest zlecana podwykonawcom. Firmom posiadającym uprawnienia i certyfikaty do produkcji na poziomie standardów militarnych oraz zaangażowanych w badania i rozwój sprzętu wojskowego i medycznego według najsurowszych norm. Wykorzystując tych podwykonawców Gryphon uzyskuje dostęp do najbardziej zaawansowanych technik montażu i know-how, które w innym wypadku byłyby niedostępne dla małej, niezależnej firmy. Gryphon dokonuje znacznych inwestycji w oprogramowanie i sprzęt komputerowy, aby otrzymać dane z zaawansowanych testów obwodów drukowanych. Każdy moduł w każdym produkcie Gryphona ma swój indywidualny certyfikat testowy. Gdy moduły są montowane w kompletnym i funkcjonującym urządzeniu, to również poddawane są kompleksowym testom funkcjonalnym z wynikami zapisanymi w certyfikacie testowym. Gryphon posiada certyfikaty dla każdego wyprodukowanego urządzenia. Ostatnim testem są indywidualne odsłuchy przeprowadzane przez personel Gryphona. Końcowa kontrola jakości i pakowanie to również operacje prowadzone wewnętrz firmy.

  Filozofia Gryphon Audio

  Gryphon Audio Designs jest głównym orędownikiem  minimalistycznego podejścia do projektowania, które eliminuje z toru audio kontrolę barwy dźwięku, balansu, gniazda słuchawkowe itp. a wszystko to aby zachować pełną integralność sygnału. Każdy produkt Gryphona ma służyć jednemu celowi - utrzymania spójności sygnału wejściowego bez jakichkolwiek podkolorowań. Jakość samego sygnału wejściowego (lepsza lub gorsza) musi zawsze stanowić jedyny czynnik decydujący o ostatecznej jakości dźwięku. Ta filozofia projektowania oznacza, że ​​słabe nagrania zostaną bezwględnie obnażone, a z drugiej strony można w pełni docenić doskonałe realizacje.

  Zaznaczając przycisk „Akceptuję” wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług sklepu internetowego, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i mogą ją Państwo w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego w stopce strony. Polityka prywatności zgodnie z RODO