Menu
Your Cart

100 zł rabatu na pierwszy zakup Zarejestruj się.

LINDEMANN MUSICBOOK COMBO

LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
LINDEMANN MUSICBOOK COMBO
Ten produkt zostanie wysłany za darmo!
Wszystkie produkty zakupione w naszym sklepie których suma wynosi więcej niż 500 zł, zostaną wysłane za darmo.
 • Stan: Dostępne
 • Model: MUSICBOOK COMBO
Wyświetleń: 833
19.999,00zł
Netto: 16.259,35zł
Oblicz ratę

LINDEMANN MUSICBOOK COMBO - Kompaktowy, niezwykle eleganckie i jednocześnie uniwersalne odtwarzacz sieciowy. Wzmacniacz, streamer i wzmacniacz słuchawkowy w jednym.

LINDEMANN MUSICBOOK COMBO

Pierwszy uniwersalny odtwarzacz muzyczny firmy LINDEMANN. Jest kontynuacją niezwykle udanej serii Musicbook. Unikalnym design i prawdziwie audiofilskie geny !

Musicbook COMBO łączy sprawdzoną platformę streamingową Musicbook SOURCE z technologią wzmacniacza mocy Musicbook POWER. Takie połączenie sprawie że marzenia się spełniają: wystarczy podłączyć odpowiednie głośniki, a już możesz cieszyć się muzyką w jej najpiękniejszej formie. Bogaty w szczegóły, a jednocześnie zrelaksowany, z dużą sceną lub małym zespołem, dynamicznie porywający lub cichy i uduchowiony.

Niezależnie od czy muzyka pochodzi z usługi przesyłania strumieniowego, czy z serwera muzycznego, z płyt CD lub LP, prawie każde odtwarzanie jest możliwe i można je wygodnie obsługiwać za pomocą aplikacji. Miłośnicy wysokiej jakości słuchawek również zostaną zadowoleni: wbudowany wzmacniacz słuchawkowy wyznacza standardy w tej klasie. Wisienką na torcie jest również doskonałe wejście gramofonowe MM.

Musicbook COMBO to 30-letnie doświadczenie w rozwoju wzmacniaczy i źródeł cyfrowych. Prawdziwie wszechstronne i nowe serce Twojego systemu hi-fi na nadchodzące lata.


 

Cechy:

Nowy odtwarzacz sieciowy  LINDEMANN Musicbook COMBO umożliwia odtwarzanie muzyki z Internetu w studyjnej jakości z 24-bitową rozdzielczością i częstotliwością próbkowania do 384 kHz. . A wszystko to bezprzewodowo przez WLAN. Dzięki WPS podłączenie do routera jest dziecinnie proste. Wysokowydajny procesor z rdzeniem ARM i funkcja aktualizacji przez Internet sprawiają, że urządzenie jest przygotowana na przyszłe aktualizacje.Aplikacja LINDEMANN jest dostępna na Androida i iOS, zarówno na smartfony, jak i tablety. Umożliwia odtwarzanie wszystkich ważnych serwisów streamingowych, serwerów muzycznych i nośników USB. Oprogramowanie wyróżnia się  płynnym działaniem i prostą, intuicyjną obsługą. Aplikacja umożliwia obsługę wszystkich funkcji i ustawień Musicbook COMBO.
Pod względem technologicznym Musicbook COMBO jest o krok do przodu względem konkurencji: wszystkie sygnały cyfrowe można przekonwertować na DSD 256, format danych, który jest bardzo popularny wśród audiofilów na całym świecie. To zupełnie nowe podejście pomaga również „normalnym” nagraniom w jakości CD uzyskać wyjątkowo dobry dźwięk.Musicbook COMBO umożliwia podłączanie zewnętrznych napędów CD-ROM przez USB i przekształca się w najwyższej klasy odtwarzacz CD bez większego wysiłku i kosztów! Po podłączeniu napędu jest on automatycznie rozpoznawany, a zawartość płyty CD jest wyświetlana w aplikacji LINDEMANN. Płyta CD może być następnie odtwarzana za pomocą aplikacji lub pilota.
Bezkompromisowy wzmacniacz słuchawkowy Musicbook COMBO ma potężny stopień wyjściowy, który może napędzać słuchawki od 16 do 200 omów. Wbudowany wzmacniacz jest najwyższej jakości pod względem pomiarów i dźwięku.Funkcja Bluetooth Musicbook COMBO umożliwia bezpośrednie, bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ze smartfonów lub tabletów (bez sieci). Protokół transmisji audio A2DP Bluetooth gwarantuje najwyższą jakość dźwięku.
Wbudowany wzmacniacz mocy - oparty na wielokrotnie nagradzanym Musicbook POWER - oferuje moc i kontrolę, a także przejrzystość i barwę dźwięku. Po prostu podłącz odpowiednie głośniki i ciesz się jakością dźwięku, która wykracza daleko poza przedział cenowy!Przedwzmacniacz Phono MM w Musicbook COMBO ma identyczne obwody jak nasz Limetree PHONO  i oferuje wyjątkowo dobry dźwięk z płyt z dużą dozą zabawy.
Szczególną cechą jest funkcja multi-room, która umożliwia obsługę kilku streamerów oddzielnie lub łączenie ich w różnych pomieszczeniach. Można nim wygodnie sterować za pomocą aplikacji LINDEMANN.

Dwa analogowe wejścia liniowe umożliwiają podłączenie źródeł analogowych, takich jak wzmacniacze gramofonowe, odtwarzacze CD, tunery czy magnetofony.

Dołączony do zestawu pilot na podczerwień pozwala nie tylko regulować głośność, ale także poruszać się po listach odtwarzania lub na płycie CD.  

 

usługa

Wszystkimi funkcjami  Musicbook COMBO  można wygodnie sterować za pomocą nowo opracowanej aplikacji LINDEMANN. Jest dostępna zarówno dla systemu Androida, jak i iOS, dla tabletów również w szczególnie przejrzystym trybie poziomym. Aplikacja oferuje łatwe do zrozumienia i intuicyjne sterowanie różnymi źródłami. Rozbudowane menu ustawień urządzenia sprawia, że ​​obsługa Musicbooka jest dziecinnie prosta.

Zintegrowana funkcja multi-room umożliwia obsługę kilku streamerów w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie lub oddzielnie od siebie.

Istnieje szeroka gama usług przesyłania strumieniowego, które wyraźnie koncentrują się na przesyłaniu strumieniowym w jakości studyjnej. Możesz wybierać spośród Spotify Connect, TIDAL Connect, Qobuz, Deezer i HighResAudio. Poza radiem internetowym dostępne są również podcasty od różnych dostawców.

Wszystkimi niezbędnymi funkcjami można również sterować za pomocą dołączonego pilota.

POŁĄCZENIE:

technologia

Obwody Musicbook SOURCE II są zoptymalizowane pod kątem najlepszych właściwości dźwiękowych - wokół potężnej platformy strumieniowej.

W  przetworniku cyfrowo-analogowym - Musicbook COMBO zastosowano jeden z najlepiej brzmiących modułów przetworników w historii, AK4493 japońskiego specjalisty AKM. Ten element konstrukcyjny imponuje muzycznie ogromnym bogactwem detali, naturalnymi barwami i doskonałym timingiem. Moduły pracują w trybie mono, więc każdy kanał ma swój własny przetwornik D/A. Ale to nie wszystko! Przed właściwą konwersją wszystkie cyfrowe sygnały wejściowe są poddawane precyzyjnemu ponownemu próbkowaniu za pomocą MEMS Femto-Clock. Generowane w ten sposób dane są całkowicie wolne od drgań zegara: podstawowy wymóg doskonałego dźwięku z muzyką cyfrową! Kolejnym ulepszeniem jest opcja konwersji danych cyfrowych na sygnał 1-bitowy (DSD). Z muzycznego punktu widzenia ten tryb pracy jest wisienką na torcie i otwiera zupełnie nowy wymiar w zakresie obrazowania przestrzennego i reprodukcji wysokich częstotliwości.

Wbudowany  przedwzmacniacz Phono MM  zapewnia wyjątkową reprodukcję muzyki i jest strukturalnie identyczny z bardzo cenionym Limetree Phono. Wzmacniacz słuchawkowy Musicbooka  zapewnia  również najlepszy dźwięk i ma wystarczającą moc wyjściową nawet dla wymagających słuchawek. Wzmacniacz mocy Musicbook COMBO jest technicznie identyczny z Musicbook Power. Kontrola i audiofilska jakość dźwięku wykraczają daleko poza przedział cenowy.

 

CZYSTA RADOŚĆ Z DŹWIĘKU.

Ponowne próbkowanie DSD

Przetwornik cyfrowo-analogowy ma przede wszystkim decydujące znaczenie dla brzmienia komponentu cyfrowego.  Dla Musicbook COMBO, LINDEMANN stosuje również proces ponownego próbkowania znany z Musicbook SOURCE.

W trybie DSD wszystkie cyfrowe sygnały wejściowe - niezależnie od źródła - są konwertowane na 1-bitowy sygnał o wysokiej rozdzielczości (DSD 256) w procesie ponownego próbkowania z wykorzystaniem konwersji delta-sigma. Rozdzielczość jest 256 razy wyższa niż w przypadku CD. Sygnał ten jest konwertowany bezpośrednio na sygnał analogowy w modułach konwertera poprzez proste filtrowanie - bez wpływu filtrów cyfrowych lub cyfrowej regulacji głośności. Procesory sygnału cyfrowego (DSP) i ich negatywne efekty dźwiękowe zostały całkowicie wyeliminowane. Filtrowanie i regulacja głośności są czysto analogowe. Sygnał muzyczny uzyskany dzięki tej „dekonstrukcji” przetwornika jest całkowicie transparentny: najwyższa rozdzielczość, genialne barwy, nieograniczona dynamika i nowa, absolutnie „prawdziwa” atmosfera przywodząca na myśl odtwarzanie analogowe!

Specyfikacja techniczna :
 • Warunki pomiaru : 22°C, napięcie sieciowe 230 V
 • Audio Precision AP2722
 • Podłączenie do sieci: 90 – 240 V, 50 – 60 Hz
 • Pobór mocy : 0,5 W w trybie czuwania, 16 W podczas pracy, 160 W maksymalnie
 • Wymiary : 280 x 220 x 63 mm ( szer. x gł. x wys.)
 • Waga : 3,0 kg

 
Odtwarzacz sieciowy:
 • Ethernet : 100 Mbit/s
 • WLAN : dwuzakresowy 802.11a/b/g/n/ac, obsługa WPS
 • Bluetooth : 4.2, A2DP, kodeki SBC/AAC
 • USB : szybki interfejs hosta dla dysków twardych, pamięci USB, CD- Napędy ROM, maksymalny prąd wyjściowy 1,5 A
 • Obsługiwane kodeki : WAV, FLAC, AIFF, ALAC, MP3, AAC, Ogg Vorbis, WMA, DSD
 • Obsługa rozdzielczości UPnP i DLNA
 • PCM : 44,1 kHz do 384 kHz, 24 bity ( WLAN do 192 kHz)
 • Rozdzielczość DSD : DSD 64 do DSD 256 (WLAN do DSD 128)
 • Odtwarzanie bez przerw
 • Usługi przesyłania strumieniowego : TIDAL Connect, Qobuz, Deezer, HighResAudio, Spotify Connect
 • Internet Radio i Podcast
 • Roon Ready
Przetwornik C / A:
 • Rozdzielczość : 768 kHz / 32 bity i DSD 512
 • Zakres dynamiki : > 125 dB
 • THD i szum : < 0,001% (@ 0 dB FS)
 • Zegar główny : ultra-niski jitter
 • Ponowne próbkowanie zegara femto MEMS : dynamika 180 dB i 32- rozdzielczość bitowa,
 • Redukcja jittera bit-perfect lub DSD ponownego próbkowania : > 60 dB
 • Architektura konwertera : dwa przetworniki cyfrowo-analogowe AK4493 w trybie dual różnicowym mono, ponowne próbkowanie AK4137

Przedwzmacniacz analogowy
 • Wejścia : Dwa analogowe wejścia liniowe o impedancji wejściowej 50 kΩ. Maksymalne napięcie wejściowe 2,5 V. Wejście MM do podłączenia gramofonu.
  Wartości połączeń MM: 47 kOhm / 150 pF / wzmocnienie 40dB
 • Wyjścia : Jedno wyjście liniowe (RCA). Impedancja wyjściowa: 100 omów. Maksymalne napięcie wyjściowe: 1 V
 • Zakres regulacji głośności : 0 do 80 dB w krokach co 1 dB
 • Kontrola balansu : +/- 6 dB w krokach co 1 dB
 • Pasmo przenoszenia : 2 – 200 kHz (-3 dB)
 • THD i szumy : < 0,001 % @ Wyjście 3V
Wyjście słuchawkowe:
 • Złącze słuchawkowe : wtyk jack 6,35 mm
 • Wzmocnienie słuchawek : regulowane 0 dB / 12 dB
 • Zalecana impedancja słuchawek : 16 - 200 omów
 • Współczynnik tłumienia wyjścia słuchawkowego : >100

Wzmacniacz mocy:
 
 • Moc: 2 x 130 W przy 4 omach, 2 x 70 W przy 8 omach
 • THD i szumy: < 0,03% przy 10 W / 4 omy
 • Współczynnik tłumienia: > 500

 

Napisz opinię

Uwaga: Proszę nie używać znaków HTML!
Zły Dobry

CZYM JEST AMPLITUNER STEREO?

Amplituner stereo to urządzenie elektroniczne, które składa się z połączenia tunera radiowego i wzmacniacza audio. Służy on do odbioru radia FM lub DAB+ oraz wzmacniania sygnału audio z różnych źródeł, takich jak odtwarzacze CD, gramofony, telewizory czy urządzenia ze złączem AUX. Amplitunery stereo oferują bogate funkcje i złącza, pozwalające na stworzenie różnych konfiguracji systemu audio.

CZYM JEST AMPLITUNER SIECIOWY STEREO?

Amplituner sieciowy stereo to rodzaj amplitunera, który umożliwia odbieranie sygnału dźwiękowego przez sieć internetową. Oznacza to, że dzięki temu urządzeniu możemy odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy Tidal, a także słuchać radia internetowego. Amplituner sieciowy stereo posiada również wiele złączy, takich jak wejścia cyfrowe optyczne czy koaksjalne, które umożliwiają podłączenie różnych źródeł dźwięku, takich jak telewizor czy odtwarzacz Blu-ray. Dzięki temu urządzenie jest bardzo uniwersalne i pozwala na stworzenie różnych konfiguracji zestawu audio. Amplituner sieciowy stereo to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nowoczesne źródła dźwięku i chcą mieć łatwy dostęp do nieograniczonej ilości muzyki.

CZYM RÓŻNI SIĘ AMPLIUTNER SIECIOWY OD WZMACNIACZA

Amplituner różni się od wzmacniacza przede wszystkim tym, że zawiera wbudowany tuner radiowy oraz często wiele różnych wejść audio, umożliwiających podłączenie różnych źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze CD, gramofony czy urządzenia z funkcjami sieciowymi. Wzmacniacz natomiast ma za zadanie wzmacniać sygnał audio i przetwarzać go na sygnał zasilający dla głośników.

JAKI WYBRAĆ AMPLITUNER STEREO

Wybór amplitunera stereo zależy głównie od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

1. Moc wyjściowa - warto wybrać amplituner, który posiada moc wystarczającą do zasilenia kolumn głośnikowych, z którymi będzie pracował.

2. Zestaw złączy - ważne, aby amplituner miał odpowiednie złącza, umożliwiające podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze CD, gramofony czy odtwarzacze strumieniowe. Warto też zwrócić uwagę na liczbę złączy, aby była ona wystarczająca do potrzeb użytkownika.

3. Funkcje sieciowe - jeśli użytkownik ceni sobie nowoczesne źródła dźwięku, warto zwrócić uwagę na amplitunery z funkcjami sieciowymi, umożliwiające odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych lub z dysku NAS.

4. Sterowanie - warto wybrać amplituner, który umożliwia wygodne i intuicyjne sterowanie za pomocą dedykowanej aplikacji lub pilotem.

5. Budżet - oczywiście, warto zwrócić uwagę na cenę, aby wybrać amplituner, który będzie odpowiedni do indywidualnych możliwości finansowych.

Przed zakupem warto też odwiedzić nasz sklep stacjonarny gdzie posłuchać można wielu modeli równych producentów. Zawsze najlepszym sposobem na wybór sprzętu audio jest odsłuch.

AMPLITUNER-STEREOAmplituner stereo jest jednym z najważniejszych elementów w wielu zestawach hi-fi. Obecnie oferowane modele nie tylko łączą w sobie tuner FM i wzmacniacz, ale także wyposażone są w funkcje sieciowe, umożliwiające odtwarzanie radia internetowego oraz dostęp do serwisów streamingowych i plików z dysku NAS. Dostępne na rynku amplitunery stereo można podzielić na trzy kategorie: z tunerem FM/DAB+, z funkcjami sieciowymi oraz typu all-in-one. Wśród najważniejszych cech urządzeń warto zwrócić uwagę na moc wyjściową, zestaw złączy, sterowanie za pomocą aplikacji oraz dostępność aktualizacji oprogramowania. Amplitunery stereo to wszechstronne urządzenia, które łączą w sobie wiele funkcji i zajmują znacznie mniej miejsca niż zestawy hi-fi składające się z kilku komponentów.

Amplitunery stereo a amplitunery kina domowego

Warto także porównać amplitunery stereo do amplitunerów kina domowego, które stanowią bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie urządzenia. Amplitunery kina domowego, zwane również amplitunerami AV, pozwalają na odtwarzanie dźwięku w formacie wielokanałowym, umożliwiając stworzenie systemu kina domowego. Oferują one także bogatszy zestaw złączy, w tym wejścia HDMI, umożliwiające podłączenie konsoli do gier czy odtwarzacza Blu-ray. Amplitunery kina domowego posiadają także bardziej rozbudowaną sekcję wzmacniającą sygnał oraz dekodowanie sygnału dźwiękowego w standardzie Dolby Atmos czy DTS:X.

Podsumowanie Amplitunery stereo to urządzenia, które pozwolą użytkownikowi cieszyć się muzyką w sposób łatwy i wygodny. Dzięki temu, że łączą w sobie wiele funkcji, zajmują znacznie mniej miejsca niż skomplikowane systemy stereo składające się z kilku komponentów. Wśród amplitunerów stereo możemy wyróżnić modele z tunerem FM/DAB+, amplitunery sieciowe z funkcjami sieciowymi oraz all-in-one. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na takie cechy jak moc wyjściowa, zestaw złączy, możliwość sterowania za pomocą aplikacji oraz dostępność aktualizacji oprogramowania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zakupiony sprzęt spełni nasze oczekiwania i będzie nam służył przez długi czas.

Filozofia

W rozwoju naszych produktów możemy polegać na bogatym doświadczeniu zdobytym podczas ponad 25 lat budowania głośników, wzmacniaczy i źródeł cyfrowych. W LINDEMANN nowe produkty są tworzone za pomocą najbardziej zaawansowanych narzędzi projektowych i metod pomiarowych. Oczywiście korzystamy z najnowszych i najlepszych technologii na rynku. Jednakże, ostateczny wynik dźwiękowy jest zawsze najważniejszy; nasze uszy są kluczowym narzędziem pomiarowym!

Optymalizacja wszystkich szczegółów obwodów i celowe wybieranie najwyższej jakości części stanowi podstawę dla każdego prawdziwie wysokiej klasy produktu. Wymaga to dużo skrupulatnej pracy, aby zrozumieć wszystkie wpływy na brzmienie i odpowiednio zoptymalizować wynik. Na najwyższym poziomie rzeczywisty postęp w jakości dźwięku może zdarzyć się tylko dzięki głębokiemu zrozumieniu korelacji i konsekwentnej implementacji w projektowaniu obwodów.

Nasze produkty są rozwijane przez zespół inżynierów z pasją i doświadczeniem w Niemczech i produkowane wyłącznie przez certyfikowane firmy ISO w całej Europie, aby sprostać wysokim wymaganiom jakościowym naszych klientów. Przed pakowaniem i wysyłką każde urządzenie jest dokładnie sprawdzane pod kątem ostatecznej kontroli jakości.

Ale przede wszystkim liczy się pasja do muzyki i dobrze zaprojektowanej technologii. Tylko w ten sposób połączone wynikają produkty, które są całkowicie przekonujące.

Albert Einstein kiedyś powiedział:

"Wszystko powinno być wykonane tak prosto, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze".

Tym aforyzmem trafił w sedno sprawy.

Historia

Prawie trzy dekady działalności Lindemann. Patrząc wstecz, to był szalony czas, ale także dobry czas, od wczesnych początków w latach 90-tych do technologicznie zaawansowanych urządzeń obecnych czasów. Nasz wspólny wątek, którego nigdy nie straciliśmy, zawsze był związany z nowatorskimi pomysłami na obwody, najnowszymi metodami produkcji i otwartością na nowe trendy i technologie. Pierwszy wzmacniacz z ultra szybką zwrotną reakcją prądową w 1993 roku, pierwszy odtwarzacz CD z re-samplingiem w 1999 roku, pierwszy niemiecki odtwarzacz SACD w 2001 roku ... tylko żeby wymienić kilka przykładów. Wiele z tych produktów nadal działa w domach entuzjastycznych klientów i spełnia ich wymagania.

Zintegrowany wzmacniacz stereo odgrywa istotną rolę w systemie audio, jako centralne urządzenie odpowiedzialne za jakość dźwięku i moc. Wybór odpowiedniego wzmacniacza może znacząco wpłynąć na wrażenia związane z odbiorem dźwięku, szczególnie w przypadku bardziej wymagających zestawów głośnikowych. Wzmacniacze można podzielić na kilka kategorii, w zależności od zastosowanych komponentów, konstrukcji wzmacniacza oraz sposobu działania.

Wzmacniacze tranzystorowe

Wzmacniacze tranzystorowe są powszechnie stosowane w branży audio ze względu na dużą moc, która pozwala na obsługę nawet najbardziej wymagających głośników. Wzmacniacze te stosują tranzystory do wzmocnienia sygnału audio. W związku z tym, że tranzystory są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, wzmacniacze tranzystorowe są często wybierane ze względu na niższy koszt w porównaniu z innymi technologiami wzmacniaczy.

Wzmacniacze lampowe

Wzmacniacze lampowe, w przeciwieństwie do wzmacniaczy tranzystorowych, wykorzystują lampy elektronowe do wzmocnienia sygnału audio. Mimo że ich moc wyjściowa jest zwykle mniejsza niż w przypadku wzmacniaczy tranzystorowych, cechują się ciepłym brzmieniem, które jest cenione przez miłośników systemów hi-end. Wzmacniacze lampowe bywają również postrzegane jako bardziej "muzyczne" i "żywe" w porównaniu z ich odpowiednikami tranzystorowymi. Warto jednak zauważyć, że wzmacniacze lampowe są zwykle droższe i wymagają większej dbałości o utrzymanie.

Wzmacniacze hybrydowe

Wzmacniacze hybrydowe łączą zalety tranzystorów i lamp w jednym urządzeniu. W jednej obudowie znajdują się zarówno tranzystory, jak i lampy, co pozwala uzyskać "cieplejsze" brzmienie w porównaniu z konstrukcjami opartymi wyłącznie na tranzystorach, jednocześnie zapewniając większą moc niż w przypadku typowych wzmacniaczy lampowych. Wzmacniacze hybrydowe starają się zatem połączyć najlepsze cechy obu technologii, choć może to wpłynąć na wyższą cenę urządzenia.

Klasy wzmacniaczy zintegrowanych

Klasy wzmacniaczy zintegrowanych to istotny aspekt, który warto omówić w kontekście różnorodności urządzeń. Wzmacniacze różnią się trybami pracy tranzystorów i lamp, co przekłada się na ich charakterystykę dźwiękową i efektywność energetyczną. W związku z tym, urządzenia są podzielone na tzw. klasy, które mają oznaczenia literowe. Do danej klasy są przydzielane w zależności od tego, przez jaką część pełnego okresu fali sinusoidalnej wspomniany element aktywny przewodzi prąd. Najpopularniejsze klasy pracy stosowane obecnie we wzmacniaczach zintegrowanych to: klasa A, klasa AB, klasa B, klasa D, klasa G i klasa H.

Klasa A

W klasie A, elementy aktywne stosowane we wzmacniaczu (lampy lub tranzystory) przewodzą prąd przez cały czas, co przekłada się na niską sprawność energetyczną układu. Ta klasa wzmacniacza oferuje jednak doskonałą jakość dźwięku, ze względu na brak zniekształceń sygnału związanego z przełączaniem. Wzmacniacze klasy A są rzadziej spotykane, ponieważ ich niska efektywność energetyczna prowadzi do znacznych strat cieplnych, co z kolei wymaga zastosowania większych i cięższych radiatorów.

Klasa B

Wzmacniacze klasy B są energooszczędniejsze niż wzmacniacze klasy A, ponieważ elementy aktywne przewodzą prąd tylko przez połowę okresu fali sinusoidalnej. W związku z tym, obciążenie termiczne jest mniejsze, a skuteczność energetyczna wzmacniacza jest wyższa. Niestety, wzmacniacze klasy B są często uważane za mniej liniowe i "muzykalne" w porównaniu z wzmacniaczami klasy A, ze względu na zniekształcenia sygnału związane z przełączaniem.

Klasa AB

Klasa AB jest kompromisem między klasą A i klasą B, oferując zarówno wysoką jakość dźwięku, jak i większą sprawność energetyczną. W tej klasie, elementy aktywne pracują przez większość czasu, ale nie przez cały okres fali sinusoidalnej. Zmniejsza to straty cieplne i zwiększa sprawność energetyczną wzmacniacza, zachowując jednocześnie dobre właściwości dźwiękowe.

Klasa D

Wzmacniacze klasy D są inaczej nazywane wzmacniaczami impulsowymi lub cyfrowymi. Wykorzystują one technikę przełączania wysokiej częstotliwości do wzmocnienia sygnału, co pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej sprawności energetycznej, nawet przekraczającej 90%. Wzmacniacze klasy D są często stosowane w urządzeniach przenośnych, takich jak głośniki Bluetooth czy systemy audio w samochodach, ze względu na ich lekkość, niewielkie rozmiary i doskonałą efektywność energetyczną. Chociaż ich jakość dźwięku może być nieco gorsza niż w przypadku wzmacniaczy klasy A lub AB, technologia ta uległa znacznemu ulepszeniu na przestrzeni ostatnich lat, a niektóre wzmacniacze klasy D oferują obecnie wyjątkowo dobrą jakość dźwięku.

Klasa G i H

Wzmacniacze klasy G i H są kolejnymi ewolucjami wzmacniaczy klasy AB, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Wzmacniacze klasy G stosują tzw. „przełączanie zasilania”, gdzie różne poziomy zasilania są stosowane w zależności od potrzeb. Wzmacniacze klasy H działają na podobnej zasadzie, ale zamiast przełączania poziomów zasilania, mają one zmienny napięciowy układ zasilania, który dostosowuje się do sygnału wejściowego. Wzmacniacze klasy G i H oferują doskonałą jakość dźwięku i wysoką sprawność energetyczną, choć są zwykle droższe i bardziej skomplikowane w budowie.

WYBÓR

Wybór odpowiedniego wzmacniacza zintegrowanego zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Ważne jest, aby uwzględnić kwestie takie jak budżet, wymagania dotyczące jakości dźwięku, dostępność przestrzeni, a także preferencje estetyczne. Niezależnie od wyboru, warto również pamiętać o odpowiednim doborze głośników oraz innych komponentów systemu audio, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty dźwiękowe.

Przy wyborze wzmacniacza warto również zwrócić uwagę na inne parametry, takie jak zakres częstotliwości, moc wyjściowa, współczynnik zniekształceń harmonicznych (THD), ilość i rodzaj dostępnych wejść i wyjść, a także funkcje dodatkowe, takie jak wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (wejście gramofonowe), DAC czy Bluetooth.

Podsumowując, różnorodność dostępnych wzmacniaczy zintegrowanych pozwala na dobranie odpowiedniego urządzenia dla każdego miłośnika muzyki. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować potrzeby, preferencje i budżet, a także porównać różne modele i technologie, aby znaleźć wzmacniacz, który zapewni najlepsze wrażenia słuchowe. Warto również być otwartym na eksperymentowanie z różnymi technologiami i rozwiązaniem, gdyż ostatecznie najważniejszym kryterium jest indywidualne zadowolenie z odbioru muzyki.

Warto też wspomnieć o rosnącej popularności stereofonicznych wzmacniaczy z funkcją przesyłania strumieniowego czyli posiadających funkcje sieciowe. Dzięki wbudowanemu odbiornikowi Wi-Fi lub Bluetooth, takie urządzenia pozwalają na odtwarzanie muzyki bezprzewodowo z usług streamingowych, takich jak Spotify, Tidal czy Apple Music, co ułatwia korzystanie z systemu audio w codziennym życiu.

Ponadto, niektóre wzmacniacze zintegrowane oferują również możliwość rozbudowy systemu audio o dodatkowe komponenty, takie jak przedwzmacniacze słuchawkowe czy moduły przetworników cyfrowo-analogowych (DAC). Daje to użytkownikom większą elastyczność w dostosowywaniu systemu do swoich potrzeb i wymagań.

Przy zakupie wzmacniacza zintegrowanego warto również rozważyć wsparcie ze strony producenta w kwestii serwisowania oraz aktualizacji oprogramowania. Niektóre firmy słyną z doskonałej obsługi posprzedażowej oraz regularnych aktualizacji oprogramowania, które wprowadzają nowe funkcje oraz poprawiają wydajność urządzenia.

W dzisiejszym rynku audio istnieje wiele marek produkujących wzmacniacze zintegrowane o wysokiej jakości, zarówno w segmencie budżetowym, hi-fi jak i hi-end. Dlatego warto zasięgnąć opinii, przeczytać recenzje oraz ewentualnie odwiedzić sklepy specjalistyczne, gdzie będzie można przetestować różne modele wzmacniaczy i ostatecznie wybrać ten, który najlepiej spełni oczekiwania.

Ostatecznie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki wzmacniacz zintegrowany jest najlepszy. Najważniejsze jest, aby zrozumieć swoje potrzeby, wymagania oraz upodobania, a następnie dokonać świadomego wyboru, który przyniesie satysfakcję z odbioru muzyki przez długie lata.

Zaznaczając przycisk „Akceptuję” wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług sklepu internetowego, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i mogą ją Państwo w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego w stopce strony. Polityka prywatności zgodnie z RODO