Dostępne opcje
REL S812 - Subwoofer
S812
S/812 przenosi ideę kompaktowej obudowy na poziom referencyjny z wyglądem, mocą i szybkością. Dostarcza on doskonałych osiągów we wszystkich dziedzinach. Dostarcza bas niemal porównywalny z serią Reference w znacznie tańszym i mniejszym pakiecie.
Ekstremalne osiągi
Kompaktowy rozmiar
Poprzednia generacja subwooferów zebrała uznanie klientów i recenzentów. Rozłożyliśmy je na części pierwsze, żeby sprawdzić gdzie możemy dokonać ulepszeń. Spojrzeliśmy świeżym okiem na wymagania dotyczące mocy, parametry głośnika, specjalne filtry i dokonaliśmy ulepszeń w każdej z tych kategorii – tak, aby wydobyć maksimum możliwych osiągów. Równolegle poprawiliśmy sztywność i wytrzymałość obudowy, tak aby dotrzymywała ona kroku sercu i mięśniom subwoofera. Najnowsza seria S to nasz triumf, a jego skala zaskoczyła nawet nas samych.
Naszym głównym celem było uzyskanie mocniejszego basu w zakresie 20 – 35 Hz, poprawa osiągów w kinie domowym i poprawa budowania przestrzeni w muzyce i filmie. Wykorzystaliśmy wzmacniacz NextGen5 o ciągłej mocy 800 W, który posiada bardzo dużą rezerwę prądową potrzebną podczas najbardziej dynamicznych i głębokich sekwencji basowych. Żeby zwiększyć wytrzymałość samego głośnika na tyle membrany dodaliśmy wstawkę z włókna węglowego, która usztywnia głośnik pozwalając mu na najbardziej ekstremalne wyczyny. Opracowaliśmy dwa nowe filtry, które pozwalają uzyskać maksimum przestrzenności w muzyce, oraz niepowstrzymaną moc w kinie domowym. Na deser pozostawiliśmy możliwość stworzenia wieży z 4-6 subwooferów tak, jak ma to miejsce w naszych referencyjnych modelach.
Ukryta poprawa
Napęd S/812
S/812 wymagał ulepszenia dotychczas stosowanej membrany ContinuousCast™ Alloy Cone, tak żeby mogła ona przetrwać w nowych, trudniejszych warunkach pracy. Naklejenie cienkiej warstwy włókna węglowego w kluczowych miejscach na tyle membrany pozwala temu cienkiemu kawałkowi aluminium przetrwać 800 W mocy i niesamowicie dużą amplitudę drgań. Korzyść jest podwójna: nie tylko membrana jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała mechanicznie, ale również redukuje ona wpływ ciśnienia wewnątrz głośnika na pracę membrany wykonującej następny ruch. W efekcie otrzymujemy szybszy, lepiej kontrolowany i znacznie głębszy bas.
Wcale nie bierna
Membrana bierna SUPERPROGRESSIVE™
Nasze unikalne membrany bierne wykorzystują specjalne zawieszenie, w tym wypadku o wychyleniu liniowym aż 30 mm, co pozwala naszym subwooferom na bezkonkurencyjne osiągi. Nowe membrany pasywne SUPERPROGRESSIVE™ utrzymują specjalną zmienną sztywność zwieszenia nawet podczas najbardziej morderczych odsłuchów. Pozwala to subwooferowi zachowywać się jakby miał 12” głośnik w obudowie zamkniętej przy cichym słuchaniu lub nawet 14” przy maksymalnej mocy.
Uwaga: wzmacniacz na sterydach
Wzmacniacz NEXTGEN5
Wzmacniacz NextGen3 o mocy 800W zapożyczyliśmy z poprzedniego modelu flagowego. O 45% większa moc (względem 500 W poprzedniej wersji) i ogromna wydajność prądowa pozwalają odtwarzać najgłośniejsze dźwięki w kinie domowym i najgłębszy bas w stereo. Większa moc jest potrzebna naszemu najnowszemu rozwiązaniu PerfectFilter™, które kontroluje oba skraje pasma przenoszenia subwoofera.
PerfectFilter™ łączy na pierwszy rzut oka przeciwstawne cechy: dodaje potęgi niskiemu basowi, jednocześnie dodając subtelności i otwartości wyższym zakresom basu. Dodatkowo zaaplikowaliśmy opracowane na zamówienie filtry PureTheatre, które pozwalają S/812 łatwe na nadążanie za wymaganiami nowoczesnego kina domowego.
Wielopiętrowe możliwości
System liniowy z serią S
W świecie rzeczywistym, bas występuje w trzech wymiarach: ma głębokość, wysokość i szerokość. Ustawiając do trzech subwooferów na stronę (stereo lub główne kanały kina domowego L i P) uzyskuje się odpowiednią perspektywę dźwięku w przestrzeni. Przenosi to reprodukowany bas w pełne stereo, a cały dźwięk zyskuje na przestrzenności zbliżając się do ideału. Recenzenci ustawiają się w kolejce, żeby sprawdzić jak duża jest różnica względem pojedynczego głośnika.
Dane techniczne
- Układ głośników: głośnik na przednim panelu, membrana bierna od spodu
- Głośnik niskotonowy: 12” (300 mm), duże wychylenie, odlewany, aluminiowy kosz
- Membrana bierna 12” (300 mm), zawieszenie SUPERPROGRESSIVE™
- Dolna granica pasma przenoszenia: 19 Hz @ -6 dB
- Wejścia: wejście wysokopoziomowe Neutrik SpeakON, wejścia liniowe RCA, wejście LFE RCA i XLR
- Wyjścia: wyjście wysokopoziomowe Neutrik SpeakON, wyjście LFE XLR
- Moc wyjściowa: 800 W RMS
- Typ wzmacniacza: NextGen5 Class D
- Łączność bezprzewodowa: tak, niezbędny system REL Airship dostępny oddzielnie
- Pełne zabezpieczenia elektroniczne: DC, zwarcie
- Napięcie zasilania: 220-240 V
- Bezpiecznik: 5 A zwłoczny 250V
- Wymiary: 444,5 x 455,5 x 507 mm (należy dodać 45 mm głębokości przy użyciu połączenia wysokopoziomowego
- Waga netto: 34 kg
- Wykończenie: biały lub czarny lakier fortepianowy, 8 warstw
- W zestawie: przewód zasilający, przewód Neutrik SpeakON (10 m), instrukcja
SPECYFIKACJA TECHNICZNA | |
Typ obudowy | Membrana bierna |
Moc Subwoofera (RMS) | 800W |
Rel Acoustics to renomowana firma z Wielkiej Brytanii, zajmująca się produkcją subwooferów wysokiej jakości. Pomysłodawcą projektu jest właściciel firmy Richard E. Lord, który od 1990 roku dążył do stworzenia dogodnej kolumny oddającej niskie częstotliwości odtwarzanej muzyki. Od lat 90 firma REL Acustics zajmuje się produkcją wysokiej klasy subwooferów o innowacyjnej konstrukcji.
Subwoofer to głośnik odpowiedzialny za przetwarzanie basów oraz wspierający główne głośniki w produkcji dźwięku. Jest to częsty element zestawów głośnikowych, we wszystkich systemach dźwiękowych - stereo lub kina domowego. Jego pasmo przenoszenia zazwyczaj mieści się w zakresie od 20 do 250 Hz. Subwoofery poprawiają jakość dźwięku w niskim zakresie częstotliwości, który jest słyszalny lub odczuwalny jedynie w trakcie odtwarzania.
Rodzaje subwooferów:
Subwoofery aktywne
Subwoofery pasywne
Subwoofery aktywne
Subwoofery aktywne są obecnie niezbędne w niemal każdym kinie domowym - są to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje subwooferów. Mają one wbudowane w siebie wzmacniacze, które dopasowane są pod względem mocy oraz impedancji do przetwornika, znajdującego się w tej samej obudowie co subwoofer. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o dobór tych parametrów. Podłączenie subwoofera aktywnego do wzmacniacza lub amplitunera jest także bardzo łatwe.
Subwoofery pasywne
Subwoofery pasywne wymagają zewnętrznego wzmacniacza lub korzystają z tego, który zasila pozostałe kolumny w zestawie audio, więc nie posiadają wbudowanego. Ze względu na duże obciążenie dla wzmacniacza przez przetworniki niskotonowe, subwoofery takie rzadko są spotykane w sprzęcie audio do użytku domowego.
Typ obudów subwoofera
Subwoofery z bas refleksem
Subwoofery z obudową zamkniętą
Subwoofery z membraną bierną
Bas refleks
Subwoofery z obudową bas-refleks mają zwykle wyższą skuteczność niż modele zamknięte, co przekłada się na bardziej rozległy i głęboki dźwięk basowy. Właściwości te są szczególnie pożądane w systemach kina domowego, co tłumaczy popularność takich subwooferów w zestawach audio-wideo tego typu.
Przykłady takich subwooferów to: SVS PB-1000 PRO, KLIPSCH NEW REFERENCE R-101SW
Obudowa zamknięta
Subofery zamknięte w obudowie nie wprowadzają zniekształceń do dźwięku nawet przy konfiguracji stereo. Dzięki temu zapewniają one dokładne i mocne basy. Takie modele mają odpowiednie charakterystyki impulsowe, co jest bardzo cenione przez klientów i konstruktorów. Dodatkowo, przeważnie są one niewielkich rozmiarów.
Przykłady takich subwooferów to: SVS SB-1000 Pro
Membrana bierna
Modele z membraną bierną to głośniki niskotonowe cenione zarówno w systemach stereo, jak i w kinie domowym. Zapewniają dobrze kontrolowany, mocny bas. Należy jednak wspomnieć, że zaprojektowanie i wyprodukowanie dobrze brzmiącego subwoofera z membraną bierną wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od producenta. Znaczna część tych konstrukcji nie będzie zatem należała do budżetowej półki cenowej. Osoby świadomie wybierające taki sprzęt wiedzą jednak, że w zamian otrzymają dobrze brzmiący sprzęt, który sprawdzi się także w wysokiej klasy systemach.