Dostępne opcje
REL T/9x - Subwoofer aktywny
Seria T/x jest natychmiast postrzegana jako ładniejsza i świeższa. Naszym celem nie było po prostu ulepszenie znakomitych poprzedników, ale chcieliśmy zaoferować jak najwięcej z naszej najnowszej serii S przy mniejszym budżecie. Czeka na Ciebie szybsze, jeszcze bardziej przejrzyste brzmienie systemu z wyższym maksymalnym poziomem wyjściowym i jeszcze większym wpływem na dźwięk systemu.
FLAGOWIEC SERII T/x
Zadaniem flagowca dowolnej serii firmy REL jest dostarczenie wszystkiego, szczególnie mocy i dynamiki, w najlepszy w danej serii sposób. Pod tym względem 9x nie różni się niczym od innych, ponieważ zapewnia dobre parametry zarówno w zastosowaniach muzycznych, jak i kinowych. 9x zapewnia jednak jeszcze większą intymność, przejrzystość i szybkość, co oznacza, że nie ma w nim kompromisów między równowagą dźwiękową mniejszych modeli w porównaniu z mocą i skalą modelu 9.
CAŁKOWICIE PRZEPROJEKTOWANY MODEL FLAGOWY
Wielu nie zdaje sobie sprawy z intensywnego związku między jakością dźwięku a projektowaniem w firmie REL. Jakość dźwięku jest dla nas wszystkim, dlatego wpływa na fizyczne zmiany projektu. Nasi inżynierowie, uznając potrzebę uzyskania wyższych natężeń dźwięku, aby osiągnąć cele związane z większą płynnością i mocą, zwracają się do projektanta, który pracuje nad wymiarami, aby oszukać oko i abyśmy widzieli mniejszą, bardziej kompaktową powierzchnię, mimo że objętość obudowy wzrasta. Zastosowanie delikatnie zaokrąglonych rogów pozwoliło otrzymać mniejszą wizualną masę. Rezultat jest zarówno nowoczesny, jak i klasyczny, bez zbędnych ozdób.
INNOWACYJNE GŁOŚNIKI BASOWE ZE STOPU ALUMINIUM I WŁÓKIEN
Aby osiągnąć wyższą jakość dźwięku przy jeszcze lepszej kontroli, konieczne było całkowite przeprojektowanie zawieszenia głośnika. Podobnie jak zawieszenie w samochodzie sportowym, elementy te odpowiadają za dostrojenie naszych projektów. Zwiększając wielkość obudowy poprawiamy sprawność, uzyskując wyższą moc wyjściową bez konieczności zwiększenia mocy wzmacniacza. Mniejsze ciśnienie wewnątrz obudowy oznacza, że możemy zastosować sztywniejsze, lepiej kontrolowane zawieszenie przetwornika. Zachowaliśmy najlepsze aspekty naszego poprzedniego projektu, takie jak aluminiowa nakładka przeciwpyłowa, odpowiedzialna za usztywnienie lekkiej, 254 mm membrany, przy jednoczesnym prawie zerowym zwiększeniu masy. Ta poprawiona kombinacja zapewnia znacznie lepszy atak i dynamikę przy większej przejrzystości.
Moc REL-a
Zachowaliśmy nasze wyjątkowe wzmacniacze pracujące w klasie AB stosowane w każdej generacji serii T od 2006 roku. Kluczem ich powodzenia jest ich niezawodność, a przy około 200 000 sztukach subwooferów z tej serii, prowadzących długie, szczęśliwe życie, właściciele nowej serii T/x mogą spać spokojnie. Potężny, 300-watowy wzmacniacz MOSFET zastosowany w T/9x pozostaje ikoną dźwięku i niezawodności z ogromnymi rezerwami prądu. W projekcie tym wykorzystaliśmy ogromne zasilacze, a w każdym jego elemencie można znaleźć drobne ulepszenia. Nowe tranzystory MOSFET poprawiają jakość i przejrzystość dźwięku, a nowe metody zabezpieczania transformatorów toroidalnych oznaczają doskonałą niezawodność. Najlepsze staje się jeszcze lepsze.
Nieograniczone możliwości
W REL-u wypracowaliśmy znakomitą reputację budując najlepiej brzmiące i najszybsze systemy bezprzewodowe dostępne w branży. REL nigdy nie polega na kompresji cyfrowej, ponieważ daje ona chudy, pozbawiony życia dźwięk. Zamiast tego udoskonaliliśmy (opcjonalny) system bezprzewodowy Arrow; brzmi on tak szybko i dynamicznie, że z czystym sumieniem możemy zachęcać do korzystania z łączności bezprzewodowej na jednym kanale pary REL, podczas gdy drugi kanał może być połączony za pomocą kabla.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Typ: obudowa zamknięta, przetwornik aktywny z przodu, pasywny z dołu
- Przetworniki aktywne: 254 mm o długim skoku, membrana FibreAlloy z odwróconą nakładką przeciwpyłową, stalowy kosz
- Przetworniki pasywne: 254 mm o długim skoku z odwróconą nakładką przeciwpyłową
- Przenoszenie niskich dźwięków: -6 dB/27 Hz
- Wejścia: wysokopoziomowe Neutrik, niskopoziomowe stereo RCA, LFE RCA
- Wyjścia: Nie dotyczy
- Moc wyjściowa: 300 W (RMS)
- Wzmacniacz: Klasa AB
- Łączność bezprzewodowa: Arrow (opcja), Zero Compression, pojedynczy układ LSI
- Zabezpieczenia:
Elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem: TAK
Zabezpieczenie przed pojawieniem się napięcia stałego na wejściu: TAK
Zabezpieczenie przed zwarciem: TAK - Zasilanie: 220-240 V
- Bezpieczniki: 3,15 A, zwłoczny, 230 V
- Wymiary: szer. x wys. x gł. 370 x 340 x 393 mm
- Waga: 20,6 kg
- Wykończenie: High Gloss Black, High Gloss White, 5 warstw
- Akcesoria:
Kabel zasilający: TAK
Kabel zakończony wtykiem Neutrik Speakon: TAK (10 m)
Interkonekt: nie
Instrukcja obsługi: TAK
SPECYFIKACJA TECHNICZNA | |
Typ obudowy | Zamknięta |
Moc Subwoofera (RMS) | 300W |
Rel Acoustics to renomowana firma z Wielkiej Brytanii, zajmująca się produkcją subwooferów wysokiej jakości. Pomysłodawcą projektu jest właściciel firmy Richard E. Lord, który od 1990 roku dążył do stworzenia dogodnej kolumny oddającej niskie częstotliwości odtwarzanej muzyki. Od lat 90 firma REL Acustics zajmuje się produkcją wysokiej klasy subwooferów o innowacyjnej konstrukcji.
Subwoofer to głośnik odpowiedzialny za przetwarzanie basów oraz wspierający główne głośniki w produkcji dźwięku. Jest to częsty element zestawów głośnikowych, we wszystkich systemach dźwiękowych - stereo lub kina domowego. Jego pasmo przenoszenia zazwyczaj mieści się w zakresie od 20 do 250 Hz. Subwoofery poprawiają jakość dźwięku w niskim zakresie częstotliwości, który jest słyszalny lub odczuwalny jedynie w trakcie odtwarzania.
Rodzaje subwooferów:
Subwoofery aktywne
Subwoofery pasywne
Subwoofery aktywne
Subwoofery aktywne są obecnie niezbędne w niemal każdym kinie domowym - są to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje subwooferów. Mają one wbudowane w siebie wzmacniacze, które dopasowane są pod względem mocy oraz impedancji do przetwornika, znajdującego się w tej samej obudowie co subwoofer. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o dobór tych parametrów. Podłączenie subwoofera aktywnego do wzmacniacza lub amplitunera jest także bardzo łatwe.
Subwoofery pasywne
Subwoofery pasywne wymagają zewnętrznego wzmacniacza lub korzystają z tego, który zasila pozostałe kolumny w zestawie audio, więc nie posiadają wbudowanego. Ze względu na duże obciążenie dla wzmacniacza przez przetworniki niskotonowe, subwoofery takie rzadko są spotykane w sprzęcie audio do użytku domowego.
Typ obudów subwoofera
Subwoofery z bas refleksem
Subwoofery z obudową zamkniętą
Subwoofery z membraną bierną
Bas refleks
Subwoofery z obudową bas-refleks mają zwykle wyższą skuteczność niż modele zamknięte, co przekłada się na bardziej rozległy i głęboki dźwięk basowy. Właściwości te są szczególnie pożądane w systemach kina domowego, co tłumaczy popularność takich subwooferów w zestawach audio-wideo tego typu.
Przykłady takich subwooferów to: SVS PB-1000 PRO, KLIPSCH NEW REFERENCE R-101SW
Obudowa zamknięta
Subofery zamknięte w obudowie nie wprowadzają zniekształceń do dźwięku nawet przy konfiguracji stereo. Dzięki temu zapewniają one dokładne i mocne basy. Takie modele mają odpowiednie charakterystyki impulsowe, co jest bardzo cenione przez klientów i konstruktorów. Dodatkowo, przeważnie są one niewielkich rozmiarów.
Przykłady takich subwooferów to: SVS SB-1000 Pro
Membrana bierna
Modele z membraną bierną to głośniki niskotonowe cenione zarówno w systemach stereo, jak i w kinie domowym. Zapewniają dobrze kontrolowany, mocny bas. Należy jednak wspomnieć, że zaprojektowanie i wyprodukowanie dobrze brzmiącego subwoofera z membraną bierną wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od producenta. Znaczna część tych konstrukcji nie będzie zatem należała do budżetowej półki cenowej. Osoby świadomie wybierające taki sprzęt wiedzą jednak, że w zamian otrzymają dobrze brzmiący sprzęt, który sprawdzi się także w wysokiej klasy systemach.