T+A G 2000 R – CMC gramofon analogowy
Wbrew wszelkim przewidywaniom, płyta winylowa utrzymała swą pozycję na rynku, a nawet umocniła ją w ciągu kilku dekad istnienia.
Kiedy w latach dziewięćdziesiątych rynek został niemal całkowicie zdominowany przez płyty kompaktowe, wielu melomanów zaczęło narzekać na utracone cechy brzmieniowe płyt winylowych, znanych ze swojego subiektywnie cieplejszego, przyjemniejszego charakteru.
Gramofon G 1260 R z poprzedniej serii R był bardzo udanym projektem, a dalsze prace rozwojowe nad tym urządzeniem pozwoliły wprowadzić w nim szereg usprawnień. Urządzenie dołącza teraz do nowej serii R jako sposób na odtwarzanie wysokiej jakości nośników analogowych. Ten gramofon ustala nowe standardy jakości odtwarzania płyt winylowych i jednocześnie wprowadza kilka unikalnych cech konstrukcyjnych.
Obietnice konstruktorów nie mogą pozostawać bez pokrycia – tak zaawansowane urządzenie musi być zaprojektowane z wielkim wyrafinowaniem aby wykorzystać pełny potencjał czarnych krążków. Z tego powodu projektanci G 2000 R skupili się na minimalizacji wszystkich zewnętrznych czynników mechanicznych i elektrycznych. Jednym z obszarów rozwoju było opracowanie silnika napędowego zapewniającego całkowicie spójne i gładkie prowadzenie obrotów. Kolejnym elementem było stworzenie całej konstrukcji obudowy, w której zminimalizowano wszelkie dźwięki materiałowe, efekty rezonansowe i wibracje.
Efektem tych prac jest wspaniały dźwięk – absolutnie przejrzysty, bardzo dynamiczny i stanowczy. Gramofon G 2000 R dostępny jest w różnych wersjach, w tym z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym PH G10. Jeśli chodzi o ramiona, użytkownik ma do wyboru bardzo uniwersalne ramię firmy Rega wykonane z ciśnieniowego odlewu aluminium, z wkładką Ortofon M2 Bronze, a także wersję hi-endową z ramieniem i wkładką MC Clearaudio. Na życzenie klienta G 2000 R może zostać dostarczony również bez zamontowanej wkładki.
T+A G 2000 R – CMC - Dane Techniczne
Konstrukcja: Napęd paskowy High-End w ciężkim chassis z strukturalnym pochłaniaczem i izolacją rezonansową
Silnik: Sterowany precyzyjnie silnik synchroniczny z optymalizacją DSP krzywej
napięcia cewki silnika.
Prędkości obrotowe: 33 1⁄3 rpm oraz 45 rpm
Przełącznik elektroniczny Wow and flutter: +/− 0,02%
Rumble: 82 dB
Talerz: Odlewane ciśnieniowo aluminium, waga: 3,8 kg, z matą z gumy silikonowej.
Łożyska: Hartowany, polerowany wał stalowy, tuleja z mosiądzu o ścisłej tolerancji.
Napięcie wyjściowe: 0,75 mV
Separacja kanałów (1kHz): 30 dB
Pasmo przenoszenia (-3dB): 20 Hz – 45 kHz
Impedancja terminalu: 100 Ohm
Siła nacisku: 20 mN (2 g)
Rekomendowany przedwzmacniacz: T+A PHE-G R MC
Wymiary (Wys. x Szer. x Głęb.): 16 x 46 x 40,5 cm
Waga: 14 kg
Gramofony, adaptery, odtwarzacze płyt winylowych
Gramofon to urządzenie służące do odtwarzania dźwięku zapisanego na płycie gramofonowej. Jest to stary typ technologii audio, który był popularny przed wynalezieniem kaset magnetofonowych, płyt CD i plików cyfrowych.
Działanie gramofonu opiera się na mechanicznym odczycie dźwięku. Płyta gramofonowa jest krążkiem z rowkami, które są fizycznym zapisem dźwięku. Głowica gramofonu, zwana również igłą lub wkładką, porusza się po tych rowkach i wibruje, co jest przekształcane na dźwięk.
Gramofony są nadal używane przez miłośników muzyki, którzy cenią sobie specyficzne, "analogowe" brzmienie płyt winylowych.
Gramofony możemy podzielić na:
Gramofony automatyczne: Są to gramofony, które po naciśnięciu przycisku start automatycznie podnoszą ramię, przesuwają je nad płytą, a następnie delikatnie opuszczają igłę na początku płyty. Gdy strona płyty się skończy, automatyczny gramofon podniesie ramię, przesunie je z powrotem do pozycji początkowej i wyłączy się. Niektóre modele mają również funkcję automatycznego odtwarzania kilku płyt umieszczonych na talerzu, jednej po drugiej.
Gramofony półautomatyczne: W tych gramofonach użytkownik musi ręcznie umieścić ramię i igłę na początku płyty. Gdy jednak strona płyty się skończy, gramofon automatycznie podniesie ramię i wyłączy się, podobnie jak w gramofonie automatycznym.
Gramofony manualne: W tych gramofonach cały proces, od umieszczenia ramienia na początku płyty do jego podniesienia po skończeniu odtwarzania, musi być wykonany ręcznie przez użytkownika. Chociaż może to być mniej wygodne, niektórzy entuzjaści audio twierdzą, że gramofony manualne zapewniają lepszą jakość dźwięku, ponieważ mają mniej mechanicznych części, które mogą wpływać na dźwięk.
Wybór pomiędzy tymi trzema typami gramofonów często zależy od preferencji użytkownika, zarówno pod względem wygody, jak i oczekiwanej jakości dźwięku.
Właściwie jesteśmy naukowcami…
T+A oznacza teorię i zastosowanie w dziedzinie technologii audio. Oznacza to, że pracownicy firmy mogą wymyślić, stworzyć i dostosować komponenty Hi-Fi o najwyższej jakości, w celu rozwijania w pełni dojrzałych, wysokiej klasy produktów dla klientów na całym świecie. Fabryka ma siedzibę w Herford we Wschodniej Westfalii, które od 1978 roku pełni rolę centrum rozwoju i praktycznej pracy. Kryteria projektowania produktów nie zawierają ograniczeń, a koszt i wysiłek nie stanowi przeszkody w dążeniu do osiągnięcia doskonałości dźwięku. Typowe cechy produktów T+A mówią same za siebie – bardzo długie cykle produkcyjne, wydłużony okres użytkowania oraz kompleksowe wyposażenie. System T+A to więcej niż tylko sprzęt do odtwarzania muzyki – to inwestycja w przyszłość.
W świecie audio T+A oznacza Teorię i Zastosowanie (Theory+Application). Tym samym, dla naszych klientów na całym świecie opracowujemy, udoskonalamy i produkujemy wyłącznie najwyższej jakości komponenty Hi-Fi. Od 1978 siedziba firmy T+A mieści się w Herford we wschodniej Westfalii. Jest to centralny miejsce, w którym powstają wszystkie projekty, tam też realizowana jest cała produkcja. Przygotowując ofertę, T+A nie stawia sobie żadnych ograniczeń, nie są ograniczane koszty. W projekty, aby osiągnąć doskonałe brzmienie, wkładane jest bardzo dużo wysiłku. Wyniki mówią same za siebie: każde urządzenie T+A to wyjątkowo długi cykl produkcyjny, wydłużona żywotność oraz możliwość upgrade.
Dla następnych pokoleń
Zasady obowiązujące w rodzinnej firmie znajdują odzwierciedlenie we wsparciu przyszłych pokoleń. Dzięki udziałowi w Deutschlandstipendium (niemiecki program sponsorski) firma T+A nawiązała bliskie kontakty z wybranymi wydziałami uniwersyteckimi sieci TU 9 (stowarzyszenie dziewięciu wiodących uczelni technicznych w Niemczech). Tym samym wspiera uzdolnionych młodych ludzi, którzy studiują na kierunkach elektrotechnika, fizyka, informatyka i marketing oraz oferuje możliwości kariery i rozwoju w dziale technicznym T+A. Ścisła współpraca naukowa z tymi uczelniami technicznymi stanowi aktywny wkład w rozwój najnowszych pomysłów naukowych.
T+A produkuje urządzenia audio, z których firma bez wątpienia może być dumna. Zespół ekspertów: fizyków, inżynierów i technologów – rozważa, projektuje i buduje prawdziwe skarby. Nie interesuje nas rynek masowy. Naszym jedynym celem jest spełnienie najbardziej rygorystycznych, audiofilskich wymagań. To jedyny sposób, który pozwala osiągnąć raz wyznaczone, ambitne cele. Wszystkie istotne komponenty projektowane i budowane są w fabryce, w Niemczech. W wielu międzynarodowych recenzjach produkty T+A – od klasycznego wzmacniacza po ultranowoczesny odtwarzacz sieciowy – okazują się jednymi z najlepszych na świecie.
Innowacje i postęp
Począwszy od pierwszego przetwornika cyfrow-analogowego i aktywnych zestawów głośnikowych po pierwszy na świecie odtwarzacz obsługujący format DSD 1024… możemy z dumą stwierdzić, że wiara w naukę uczyniła T+A jedną z wiodących, najbardziej innowacyjnych firm Hi-Fi na świecie.
Wiara w naukę jest także przewodnikiem w procesie doboru poszczególnych podzespołów. Każdy moduł i element jest precyzyjnie zaprojektowany, jego rezystancja, moc lub parametr prądowy odpowiada za optymalny sposób reprodukcji dźwięku. W procesie optymalizacji T+A uznaje kompromisów typu „wystarczająco dobre” – urządzenia z Herford nigdy nie są „wystarczająco dobre” są optymalnie najlepsze.
Montaż
Pomysły są tak dobre, jak ich realizacja. Wszystkie procesy produkcyjne w fabryce T+A przygotowane według najwyższych standardów jakościowych. Zamiast automatycznych linii, montaż odbywa się ręcznie. W fabryce wykwalifikowani specjaliści pracują w małych grupach, ręcznie montując i sprawdzając każdy podzespół. To jest najlepszy sposób na zastosowanie teorii i przełożenie jej na praktykę.
Ta metoda pracy może działać tylko wtedy, gdy spełniony jest jeden, inny warunek: czas. Czas potrzebny na drobiazgową pracę, czas na sprawdzenie każdego elementu z osobna, czas na udoskonalenie tego, co już jest bardzo dobre, czas na wykonanie naprawdę zapierającego dech w piersiach produktu.
Obudowy urządzeń T+A to wyłącznie stal, aluminium lub drewno. Tylko te materiały spełniają oczekiwania firmy pod względem wyglądu, dotyku oraz jakości. Podstawową wartością jest długowieczność produktu. Dlatego czynnik ten brany jest pod uwagę już na początkowym etapie tworzenia koncepcji nowego urządzenia: każdy pojedynczy przedmiot i materiał musi spełniać wymagania techniczne w optymalny sposób, ale także zapewniać ponadprzeciętną żywotność . Ta filozofia w połączeniu z wiedzą programistów i inżynierów rozwija produkty przez pokolenia – nie tylko przez kilka lat.
Wzornictwo
Każdym etap projektu T+A to hołd składany wieloletniej filozofii wzornictwa firmy. Urządzenia T+A zawsze wyglądają ponadczasowo – nigdy staromodnie. Na przestrzeni czterdziestu lat projektanci wypracowali stylistyczny idiom, którego prostota zaprzecza temu, co kojarzy się ze źle rozumianym postępem wzornictwa. Wydłużone linie, radiatory w urządzeniach serii High-End… wszystko to zapewnia elegancki i ponadczasowy wygląd sprzętu T+A. Radiatory we wzmacniaczach serii HV to imponujący wskaźnik wydajności maszyn. Nowoczesne rozwiązania, takie jak oświetlenie LED, podkreśla tylko progresywny charakter produktów.
Celem każdego projektu jest zawsze połączenie elementów w całość, która jest większa niż tylko suma jej części: funkcjonalna, wzorniczo idealna i estetyczna.
Wykorzystując te zasady w T+A tworzone są urządzenia równie efektowne pod względem technicznym jak i wizualnym. Mają one przetrwać dziesięciolecia, a nie tylko krótkotrwałe, wynikający z chwilowej mody – sukces.
Obsługa serwisowa
Doświadczenie słuchacza z urządzeniem T+A powinno wykraczać poza czas i przestrzeń. Kiedy produkty są prawidłowo zaprojektowane, stają się czymś więcej niż tylko systemem Hi-Fi: stają się naszymi towarzyszami życia.
Wierzymy w urządzenia, które potrafią działać bezawaryjnie przez wiele lat oraz te, które można konserwować w nieskończoność. To ważne, jeśli chcemy niemi cieszyć się przez wiele lat.
Dlatego T+A nie inwestuje energii wyłącznie w rozwój i produkcję produktów, ważna jest także obsługa serwisowa. Siedziba w Herford zatrudnia obecnie siedmiu serwisantów, których jedynym zadaniem jest naprawa sprzętu. Dzięki magazynowi z komponentami, częściami zamiennymi obudów i dostępem do zapasów specjalnych tranzystorów, bez względu na to, czy urządzenie ma trzydzieści czy dziesięć lat, nasz doświadczony zespół jest w stanie przywrócić sprawność ponad 98% urządzeń.