Zestaw kina domowego a dobry zestaw stereo – co jest nam tak naprawdę potrzebne?!


Na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup sprzętu RTV i zestawu kina domowego?


Zanim zdecydujemy się na zakup zestawu kina domowego, powinniśmy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Czy poszukujemy dobrego nagłośnienia czy raczej jako kinomaniacy, najlepszego zestawu kina domowego?

Podstawowym błędem, jest przekonanie, że zestawy wielokanałowe, z racji swej największej wszechstronności w operowaniu formatami dźwiękowymi, są optymalnym wyjściem dla wszystkich. Zestawy kina domowego służą do oglądania filmów, natomiast w żadnym wypadku nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą przede wszystkim słuchać muzyki. Jest to związane m.in. z konstrukcją samych amplitunerów kina domowego. Są one "plątaniną" dużej ilości kabli i scalaków, które wypaczają naturalność dźwięku. Abyśmy byli w stanie oddać, poprzez zestaw audio, to co słyszy nasze ucho obcując z muzyką na żywo, potrzebujemy do tego urządzenia jak najprostszego w formie, o jak najkrótszym torze sygnału. Tak zaś budowane są dobre wzmacniacze stereofoniczne.

Kino domowe czy wzmacniacz stereofoniczny?

Jeśli zestaw, który zamierzamy nabyć, ma służyć przede wszystkim do słuchania muzyki, a od czasu do czasu do oglądania filmów na blu-ray, przez Internet, czy kanałów telewizyjnych, to powinniśmy go oprzeć na wzmacniaczu stereofonicznym i jednej parze kolumn. Bo musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Słuchając muzyki z amplitunera, w trybie stereofonicznym korzystamy jedynie z pary frontowych głośników. Nie ma potrzeby inwestowania w pokaźny zestaw. Przykładowo wyobraźmy sobie, że zamierzamy zakupić zestaw składający się z pięciu kolumn jakiegoś konkretnego producenta. Zestaw stereo tegoż producenta, z tej samej serii, składający się jedynie z dwóch kolumn, będzie oczywiście tańszy. Odwracając sytuację za kwotę x, którą planowaliśmy wydać na zestaw wielokanałowy, możemy nabyć parę kolumn stereo z wyższej półki tego samego producenta, które, jeśli ów podchodzi uczciwie do polityki cenowej, będą po prostu brzmiały lepiej.
W sytuacji gdy przede wszystkim chcemy się rozkoszować filmami, a  słuchanie muzyki stanowi dla nas drugorzędną kwestię, to wybór kina domowego jest dla nas jak najbardziej odpowiednim.

Jak dużą uwagę powinniśmy zwrócić na parametry techniczne? Jak zachować odpowiednie proporcje.

Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie w kilku zdaniach. Niemniej jednak, mówiąc bardzo ogólnie to parametry techniczne są istotne, gdyż pokazują nam wstępnie z jakim urządzeniem możemy mieć do czynienia i w jakich konfiguracjach możemy próbować go zestawiać. Jest ich jednak tak wiele, że nie można ich wrzucić do jednego worka i powiedzieć: ważne- czy nieważne. W zależności od stopnia zaawansowania systemu audio,   a przede wszystkim rozwoju słuchacza, pewne parametry, które wcześniej wydawały się nieistotne, okazują się być determinującymi we wstępnym wyborze potencjalnych urządzeń, którymi ów jest zainteresowany.  Należy też pamiętać, że parametry podane przez producenta nie mogą stanowić podstawy oceny danego sprzętu. Priorytet zawsze musi posiadać jego odsłuch. Należy również pamiętać o tym, że niestety nie zawsze parametry podawane przez producenta są zgodne z prawdą.

 

Istotna różnica między jakością a ilością watów.

Osobną kwestią jest to, że wokół parametrów technicznych narosło wiele mitów, które powtarzane wchodzą do kanonów pytań zadawanych sprzedawcom sprzętu. Weźmy na przykład kolumny głośnikowe.  Najczęściej słyszanym przeze mnie pytaniem, jest: "ile to ma watów". Oczywiście parametr ten jest istotny, ale w kontekście doboru odpowiedniego dla danych kolumn wzmacniacza. Niemniej jednak dla wielu osób zależność pomiędzy jakością, a "ilością watów" jest wprost proporcjonalna, co absolutnie mija się z prawdą. W przypadku kolumn bardziej istotnymi parametrami są ich skuteczność oraz impedancja. Im bardziej zaawansowany jest słuchacz, to tak jak wspomniałem wcześniej, zaczyna zauważać inne, niezwykle istotne parametry, takie jak np. częstotliwość podziału zwrotnicy. Ten parametr pozwala już na wstępie doświadczonemu słuchaczowi ocenić, czy dana kolumna ma szansę mu się spodobać. Należy pamiętać jedną podstawową zasadę: pomimo, że parametry podane przez producenta są istotne, najważniejszy jest odsłuch sprzętu.

 

Z ilu elementów i jakich powinien składać się zestaw?

Tutaj absolutnie nie ma jednego bezwzględnie uniwersalnego rozwiązania. Ilość elementów będzie determinowana przede wszystkim pomieszczeniem, jego wielkością i akustyką, a także budżetem i potrzebami potencjalnego nabywcy. Jeśli mowa o kinie domowym, to najprostsze zestawy mogą składać się z dwóch głośników i jednego subwoofera (2.1), a najbardziej skomplikowane mogą być systemami jedenastokanałowymi plus dwa subwoofery (11.2).
W całej tej gęstwinie rozwiązań musimy, dokonując wyboru, zachować zdrowy rozsądek, zadając sobie dwa podstawowe pytania : czy potrzebujemy skomplikowany system, oraz: czy nasze pomieszczenie spełnia wymogi akustyczne, tak aby w pełni wykorzystać potencjał takiego systemu.

 

Od czego zależy jakość systemu?

Jakość każdego systemu jest przede wszystkim uzależniona od jakości komponentów, a dopiero w drugiej kolejności od ich ilości i stopnia skomplikowania systemu. Nawet świetne koncepcyjnie systemy, jak jedenastokanałowe z dwoma subwooferami Dolby Atmos, czy Auro-3D,  jeśli będą zbudowane z kiepskiej klasy komponentów, to zabrzmią gorzej niż klasyczne, pięciokanałowe plus jeden  subwoofer, zestawy, stworzone ze świetnych elementów.

 

Co wpływa na jakość dźwięku w zestawach kina domowego? Na co zwrócić uwagę?

O jakości dźwięku w zestawach kina domowego decyduje wiele aspektów.
Oczywiście podstawową kwestią jest jakość użytych komponentów. Kolejną to odpowiednie ich dobranie i zestawienie ze sobą. Niestety nie zawsze system, zbudowany ze świetnych elementów, zabrzmi zgodnie z oczekiwaniami. Czasami element oceniany przez nas niżej, w konkretnej konfiguracji, zabrzmi ciekawiej, niż inny teoretycznie "słabszy". Niemniej jednak należy pamiętać, że nie da się zbudować dobrze brzmiącego systemu, w którym choćby jeden element był kiepskiej jakości. Utarte powiedzenie, że system gra tak, jak jego najsłabszy element, jest ogólnie rzecz ujmując prawdziwe.

 

To detale decydują o ostatecznym brzmieniu.

Należy pamiętać, że ogromny wpływ na ostateczne brzmienie będą miały detale, takie jak odpowiedniej jakości kable połączeniowe, głośnikowe, czy zasilające. Dużą rolę odegra także stolik, na którym postawimy elektronikę. Powinno unikać się, tak często stosowanego szkła, jako materiału, z którego zbudowana jest półka. Niezmiernie istotną rolę, odgrywa również zasilanie. Oczywiście nie mamy wpływu na jakość prądu w naszym gniazdku, ale możemy niwelować problemy, jakie w sieci się pojawiają. Chociażby przez izolowanie kinowej elektroniki od innych domowych urządzeń elektrycznych, takich jak lodówka, które mocno "zaśmiecają" prąd. Należy również unikać wpinania elektroniki do kiepskich listew zasilających. Dużo lepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie wpięcie urządzeń do gniazda zasilającego w ścianie. Nie możemy również zapominać o ogromnym wpływie akustyki pomieszczenia na brzmienie systemu