GoldenEar Technology - SuperCinema 3D Array XL - Zestaw głośników kina domowego
SuperCinema 3D Array XL, jak sama nazwa wskazuje, jest powiększoną wersją znakomitego, nowego systemu głośnikowego GoldenEar, który łączy w sobie elegancką formę podłużnego zestawu głośników (tzw. „soundbar”), ze znakomitym dźwiękiem prawdziwego systemu surround. Estetyczny wygląd zewnętrzny systemów typu soundbar to fakt nie podlegający dyskusji. Niestety, tradycyjne pasywne, czy też aktywne systemy tego typu, nie radzą sobie z uzyskaniem przekonującego wrażenia dźwięku dookólnego, w porównaniu z wysokiej jakości, w pełni dyskretnymi zestawami surround typu 5+1. GoldenEar Technology zaprojektowało unikalny, trójkanałowy, frontowy system soundbar, wykorzystujący specjalną technologię optymalizacji dźwięku 3D, dzięki której osiągnięto niezwykle naturalny, trójwymiarowy realizm odtwarzania głębokiej sceny dźwiękowej, bez żadnych niepotrzebnych podkolorowań.
Technologia ta, zapoczątkowana przez Sandy Gross’a, stanowi efektywną odpowiedź na problemy zasygnalizowane niedawno przez Dr’ a Edgara Choueiri, które pojawiły się wskutek badań nad technologią audio 3D, przeprowadzonych na uniwersytecie Princeton. Dr Choueiri wskazuje na problem dotyczący przesłuchu pomiędzy lewą i prawą grupą głośników, a naszymi przeciwstronnymi uszami, szczególnie w przypadkach, kiedy lewy i prawy kanał nie są od siebie zbytnio oddalone – co często spotykamy w systemach typu soundbar. Zjawisko przesłuchu jest zgubne dla naszej zdolności całościowego odczuwania i przetwarzania wskazówek dźwiękowych, tak niezbędnych w percepcji zjawiska dźwięku trójwymiarowego. Wskazówki te - obecne w nagraniach – zostają dramatycznie zniekształcone w procesie odtwarzania dźwięku poprzez typowy system soundbar.
“Masywna scena dźwiękowa...sprawiła, że zacząłem się zastanawiać, czy jest sens w ogóle zawracać sobie głowę kolumnami wolnostojącymi.”
-- Al Griffin, Sound &Vision
System SuperCinema 3D Array (SC3DA), składa się z lewego, prawego i centralnego zestawu głośników, połączonych w pary (w przypadku SC3DA XL – centralny zestaw składa się z czterech głośników), który stanowi wdrożenie technologii układu 3D Array, efektywnie znoszącej zjawisko przesłuchu pomiędzy lewym i prawym kanałem. W rezultacie otrzymujemy scenę dźwiękową rozciągającą się od ściany do ściany – ze znakomitą wysokością, szerokością oraz głębią obrazu dźwiękowego, otaczającą słuchacza polem przekraczającym 180°. Całą tę technologię zamknięto w atrakcyjnej, smukłej obudowie o głębokości 6,98cm, która perfekcyjnie dopasowuje się do najnowocześniejszych, super płaskich ekranów telewizyjnych. Wyjątkową jakość dźwięku można osiągnąć nawet bez konieczności dołączania dodatkowych głośników satelitarnych. W przypadku, kiedy zestaw SC3DA XL zostaje połączony z systemem głośników satelitarnych (jak np. SuperSat albo przeznaczonymi do zabudowy głośnikami Invisa) oraz dodatkowym subwooferem z serii ForceField – otrzymujemy w rezultacie zdumiewająco prawdziwe doświadczenie trójwymiarowości, które śmiało może konkurować z zestawami dyskretnymi składającymi się z sześciu głośników. Tak naprawdę, zestaw tego typu przewyższa niemal wszystkie inne zestawy 3D pod względem zdolności przekazania realizmu występu na żywo lub wydarzenia filmowego.
Na system SC3DA XL składa się osiem przetworników nisko/średniotonowych GoldenEar Technology o odlewanych koszach i wymiarach 4,5”, wyposażonych w wielołopatkowe korektory fazy (Multi-Vaned Phase Plugs - MVPP™). Oprócz nich, zastosowano trzy znakomite wysokotonowe przetworniki wstęgowe typu HVFR™ ( High-Velocity Folded Ribbon tweeters). System CD3DA XL jest znakomitym wyborem, jeśli chodzi o ekrany o rozmiarach 70” i większe. Piękna obudowa wykończona czarnym lakierem fortepianowym, została wykonana z lotniczego, tłoczonego aluminium, z panelem frontowym, oraz ściankami bocznymi, napylanymi proszkiem marmurowym. Głośnik może być łatwo zamontowany na ścianie dzięki otworom montażowym w kształcie dziurek od klucza lub gwintowanym wpustom, albo też umieszczony na półce, przy wykorzystaniu podstawy o regulowanym kącie nachylenia.
Dane Techniczne Produktu:
Przetworniki:
- Osiem przetworników nisko/średniotonowych typu MVPP™ , 4-1/2˝
- Trzy wstęgowe przetworniki wysokotonowe typu HVFR™
Zalecana Moc Wzmacniacza: 20-250 W
Sprawność: 91 dB
Pasmo Przenoszenia: 80 Hz - 35 kHz
Impedancja: 8 ohm
Wymiary: 157,5cm (62˝) W x 12cm (4-3/4˝) H x 6,98cm (2-3/4˝) D
GoldenEar - pasja dźwiękowej doskonałości
Założyciele amerykańskiej firmy GoldenEar oraz zespół ich inżynierów, posiadają olbrzymie doświadczenie. Stworzyli bądź pomogli w stworzeniu wielu najlepiej brzmiących i najlepiej sprzedających się głośników na świecie. Grupa tych doświadczonych osób połączyła się w 2010 roku, aby tworzyć najdoskonalsze głośniki, jakie kiedykolwiek skonstruowano . Twórcom firmy przyświecał cel zaprojektowania produktów doskonałych ale za przystępne pieniądze. Ten cel się spełnił, bowiem głośniki GoldenEar są porównywane w wielu recenzjach do konstrukcji nawet 10-cio krotnie droższych.
Firmę nazwano GoldenEar Technology „Złote Ucho”, ponieważ w przemyśle audio tym mianem określa się osobę, która słyszy wyjątkowo dobrze. Wszyscy w GoldenEar słyszą doskonale i dlatego też, zarówno w kręgach producentów audio jak i prasie branżowej, zespół był wielokrotnie chwalony za swoje „złote uszy” i sukcesy w dziedzinie konstruowania kolumn głośnikowych, które osiągnął dzięki niezwykłemu talentowi swoich inżynierów. Firma założona przez Sandy Gross’a i Dona Givogue, mieści się w Owing Mills w stanie Maryland w USA.
Brzmienie GoldenEar
Idealny komponent audio nie powinien mieć żadnego własnego brzmienia. Niestety, w realnym świecie każdy DAC, wzmacniacz, gramofon a zwłaszcza głośnik, mikrofon i wkładka ma własny charakter soniczny.
Aby osiągnąć wyrafinowane i "zrównoważone brzmienie" trzeba świadomie uwzględniać efekt każdej decyzji podjętej na etapie projektowania urządzeń audio oraz wyboru stosowanych do ich budowy elementów a następnie połączyć wszystkie te małe niedoskonałości w jedną całość osiągającą założone brzmienie. Taki cel stawia sobie przynajmniej firma GoldenEar.
Mówiąc o strojeniu kolumn, każdy projektant ma na myśli coś innego. Monitory studyjne mają, na przykład, przez nadmierną detaliczność podkreślać potencjalne błędy produkcji. Inne kolumny mają swym brzmieniem przyciągać uwagę podczas krótkich sesji odsłuchowych w salonach audio.
Prawdziwa różnica między komponentami przeciętnymi a doskonałymi leży w intencjach ich projektantów oraz ich umiejętnościach w radzeniu sobie z nieuniknionymi problemami. Kompleksowe strojenie nie polega tylko na redukowaniu niedoskonałości, ale raczej na koordynowaniu ich w celu osiągnięcia ekstremalnie niskiego poziomu zniekształceń i osiągnięciu brzmienia pozbawionego wyraźnych cech własnych wybijających się na pierwszy plan. Taki jest wspólny cel projektu wszystkich kolumn GoldenEar.