Dostępne opcje
REL HT 1205- Subwoofer
HT 1205
Subwoofery serii HT specjalnego przeznaczenia - pełne mocy, stworzone specjalnie na potrzeby prawdziwego kina domowego.
Wbity w podłogę czystą dynamiką - takie wrażenia zapewnia najnowsza, rewelacyjna konstrukcja REL Acoustics. Suby serii HT przechodzą właśnie ostateczne testy maksymalnych poziomów, mające potwierdzić, że głośniki przekazujące wybuchowe brzmienie pozostaną nienaruszone podczas pracy.
HT, skrót od Home Theater, to odpowiednik wysoce precyzyjnej amunicji, mającej na celu zbombardować Twój system kina domowego. Podczas gdy każda poprzednia generacja subów REL była tworzona z myślą o udoskonaleniu brzmienia z dowolnego systemu, przy konstruowaniu HT zawężono specjalizację do właśnie kina domowego.
Rezygnacja z kilku cech, jakie muszą posiadać uniwersalne konstrukcje pozwoliły inżynierom z Anglii obniżyć koszty produkcji, jednocześnie pozostając na tradycyjnie najwyższym poziomie jakości, do jakiego przyzwyczaili się użytkownicy REL.
Zabójcza prędkość
Aby dostarczyć szybkość, jakiej nie znają zwykłe, tanie suby, inżynierowie REL eksperymentowali z wieloma różnymi materiałami, aż w końcu zdecydowali się na użycie połączenia włókna węglowego i szklanego, za sprawą dynamiki przenoszących kino domowe w zupełnie nowy wymiar. W przeciwieństwie do budżetowych subów, generujących praktycznie jednakowe brzmienie ze sceny w scenę, nowa seria HT traktuje indywidualnie każdy dźwięk, dzięki czemu nie ma mowy o "powtarzalności" basu.
Wielkość ma znaczenie
W przypadku kina wielkość i moc ma dużo większe znaczenie, niż w uniwersalnych subach. REL zastosował zatem w modelu HT/1205 12-calowy głośnik kompozytowy CarbonGlas™, spokojnie radzący sobie z 500 watami dostarczanymi przez wzmacniacz. Wystarczy trochę matematyki: 12-calowy głośnik poruszający się zaledwie o 12 milimetrów będzie grał znacznie głośniej, niż 8-calowy z wychyleniem 25 milimetrów. Model HT/1003, mniejszy brat HT/1205, wyposażony został w 10-calowy głośnik kompozytowy CarbonGlas™ i 300-watowy wzmacniacz, które spokojnie poradzą sobie z każdym systemem.
Musi dobrze wyglądać
W REL wierzą, że częścią doskonałej jakości produktu jest atrakcyjny design, sprawiający, że produkt będzie po prostu dobrze się prezentował w naszych domach. Stąd przy projektowaniu serii HT zastosowano tradycyjnie najwyższej jakości materiały i wykończenia. Wystarczy przesunąć dłonią po delikatnie zaokrąglonych krawędziach nowych subów, poczuć pod palcami najlepsze kompozyty, przypominające szczotkowane aluminium, by na własnej skórze przekonać się o najwyższej klasie nowej serii REL.
Dane techniczne
- TYP -Głośnik promieniujący do przodu, obudowa zamknięta
- ROZMIAR I MATERIAŁ GŁOŚNIKA - 12" (300 mm) membrana wzmocniona włóknem szklanym, odwrócona nakładka przeciwpyłowa, kosz stalowy.
- ZEJŚCIE NISKICH CZĘSTOTLIWOŚCI - 22 Hz przy -6 dB
- ZŁĄCZA WEJŚCIOWE - niskopoziomowe złącze stereo RCA, złącze RCA dla kanału LFE
- ZŁĄCZA WYJŚCIOWE - niskopoziomowe złącze stereo RCA
- MOC WYJŚCIOWA - 500 W (RMS)
- TYP WZMACNIACZA - Klasa D
- ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA - HT-Air (opcja), Zero Compression
- SZ. X WYS. X GŁ. - 376 x 405 x 399 mm
- WAGA NETTO - 19,2 kg
- WYKOŃCZENIE - Czarna folia
SPECYFIKACJA TECHNICZNA | |
Typ obudowy | Zamknięta |
Moc Subwoofera (RMS) | 500W |
Rel Acoustics to renomowana firma z Wielkiej Brytanii, zajmująca się produkcją subwooferów wysokiej jakości. Pomysłodawcą projektu jest właściciel firmy Richard E. Lord, który od 1990 roku dążył do stworzenia dogodnej kolumny oddającej niskie częstotliwości odtwarzanej muzyki. Od lat 90 firma REL Acustics zajmuje się produkcją wysokiej klasy subwooferów o innowacyjnej konstrukcji.
Subwoofer to głośnik odpowiedzialny za przetwarzanie basów oraz wspierający główne głośniki w produkcji dźwięku. Jest to częsty element zestawów głośnikowych, we wszystkich systemach dźwiękowych - stereo lub kina domowego. Jego pasmo przenoszenia zazwyczaj mieści się w zakresie od 20 do 250 Hz. Subwoofery poprawiają jakość dźwięku w niskim zakresie częstotliwości, który jest słyszalny lub odczuwalny jedynie w trakcie odtwarzania.
Rodzaje subwooferów:
Subwoofery aktywne
Subwoofery pasywne
Subwoofery aktywne
Subwoofery aktywne są obecnie niezbędne w niemal każdym kinie domowym - są to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje subwooferów. Mają one wbudowane w siebie wzmacniacze, które dopasowane są pod względem mocy oraz impedancji do przetwornika, znajdującego się w tej samej obudowie co subwoofer. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o dobór tych parametrów. Podłączenie subwoofera aktywnego do wzmacniacza lub amplitunera jest także bardzo łatwe.
Subwoofery pasywne
Subwoofery pasywne wymagają zewnętrznego wzmacniacza lub korzystają z tego, który zasila pozostałe kolumny w zestawie audio, więc nie posiadają wbudowanego. Ze względu na duże obciążenie dla wzmacniacza przez przetworniki niskotonowe, subwoofery takie rzadko są spotykane w sprzęcie audio do użytku domowego.
Typ obudów subwoofera
Subwoofery z bas refleksem
Subwoofery z obudową zamkniętą
Subwoofery z membraną bierną
Bas refleks
Subwoofery z obudową bas-refleks mają zwykle wyższą skuteczność niż modele zamknięte, co przekłada się na bardziej rozległy i głęboki dźwięk basowy. Właściwości te są szczególnie pożądane w systemach kina domowego, co tłumaczy popularność takich subwooferów w zestawach audio-wideo tego typu.
Przykłady takich subwooferów to: SVS PB-1000 PRO, KLIPSCH NEW REFERENCE R-101SW
Obudowa zamknięta
Subofery zamknięte w obudowie nie wprowadzają zniekształceń do dźwięku nawet przy konfiguracji stereo. Dzięki temu zapewniają one dokładne i mocne basy. Takie modele mają odpowiednie charakterystyki impulsowe, co jest bardzo cenione przez klientów i konstruktorów. Dodatkowo, przeważnie są one niewielkich rozmiarów.
Przykłady takich subwooferów to: SVS SB-1000 Pro
Membrana bierna
Modele z membraną bierną to głośniki niskotonowe cenione zarówno w systemach stereo, jak i w kinie domowym. Zapewniają dobrze kontrolowany, mocny bas. Należy jednak wspomnieć, że zaprojektowanie i wyprodukowanie dobrze brzmiącego subwoofera z membraną bierną wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od producenta. Znaczna część tych konstrukcji nie będzie zatem należała do budżetowej półki cenowej. Osoby świadomie wybierające taki sprzęt wiedzą jednak, że w zamian otrzymają dobrze brzmiący sprzęt, który sprawdzi się także w wysokiej klasy systemach.